Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącenie na pasach

Opoczyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, w którym na przejściu dla pieszych został potrącony 60 letni mężczyzna.

Do zdarzenia doszło 23 kwietnia 2017 roku o godzinie 20.30. Z dotychczasowych ustaleń policjantów wynika,że 22 letnia kierująca oplem astra, na ulicy Partyzantów, potrąciła przechodzącego przez przejście dla pieszych mężczyznę.Poszkodowany doznał złamania ramienia i trafił do szpitala. Kierująca była trzeźwa.
 

Pamiętajmy!

Jeśli w pobliżu przejścia dla pieszych znajduje się pieszy, kierowca ma obowiązek zwolnić.

Zdjęcie nogi z gazu- to szybsza reakcja w razie nagłego wejścia przechodnia na przejście.

Podstawowym obowiązkiem kierowcy jest ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach. Oznacza to, że nie wolno zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyśpieszenia kroku, gdy znajduje się na przejściu.

 

Ale i piesi mają swoje obowiązki:

Pieszy przechodząc przez jezdnię musi zachować szczególną ostrożność, a także korzystać z wyznaczonego przejścia dla pieszych.

Poza przejściem dla pieszych , można przekroczyć drogę w przypadku, jeśliprzejście dla piesyzch znajduje się w odległości większej, niż 100 m.

Przechodzenie poza wyznaczonymi pasami jest możliwe jedynie, jeśli nie powoduje niebezpieczeństwa na drodze. W takim przypadku pieszy jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa pojazdom, a także przemierzania jezdni po możliwie najkrótszej trasie, prostopadle do osi jezdni.

Kategorycznie zabrania się pieszym wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, zza innego pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność.

Zabrania się zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez wyraźnej przyczyny podczas przechodzenia przez jezdnię.

Przechodzenia przez drogę w miejscu o ograniczonej widoczności, przebiegania przez drogę, czy przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.( np. barierki ochronne )

st.asp. Barbara Stępień

Powrót na górę strony