Nie daj się okraść kieszonkowcowi - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Opocznie

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj się okraść kieszonkowcowi

Nieuwaga, roztargnienie, brak czasu, to najczęstsze okoliczności w jakich dochodzi do utraty pieniędzy, dokumentów czy telefonów komórkowych. Dla złodzieja to doskonała okazja, by pozbawić nas cennych przedmiotów. Sprawcy stosują różne sposoby dla osiągnięcia swojego celu, często bardzo pomysłowe. Tak też stało się 14 maja, kiedy 37 letnia opocznianka w jednym ze sklepów została okradziona.

Łupem kieszonkowca padały nie tylko dokumenty wraz z kartami bankomatowymi ale także pieniądze i telefon komórkowy.

Złodzieje wykorzystują  zatłoczone miejsca naszą nieuwagę, zatem musimy spróbować skutecznie utrudnić  przestępcze działania kieszonkowców.

Co możemy zrobić?

1. Staraj się  je nosić  w miejscu trudno dostępnym lub mało widocznym dla osób trzecich, ale przy sobie np. w kieszeni koszuli, wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki, w przedniej kieszeni spodni.. Natomiast nie wkładaj telefonu/portfela do tylnej kieszeni spodni, zewnętrznej kieszeni  torebki czy plecaka. To zachęca złodziei do jego kradzieży.

W miejscach zatłoczonych trzymaj zamkniętą torebkę, plecak przed sobą.

2. Jeśli musisz skorzystać z telefonu na ulicy, to staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi - spowoduje to, że złodziej będzie się czuł mniej pewnie. Pamiętaj chowając go po rozmowie wskazujesz potencjalnemu złodziejowi, gdzie on jest.

3. Jeśli udajesz się w miejsce, gdzie telefonu/ dokumentów, pieniędzy  nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, jak np. basen, siłownia, fitness klub, szpital, zabiegi rehabilitacyjne, specjalistyczne badania lekarskie, itp. ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni. Jeśli nie, to rozważ czy dokumenty, gotówka, telefon będą Ci niezbędne.

4. Nie pozostawiaj toreb, saszetek bez nadzoru: w samochodzie w miejscu widocznym (sam przyciągasz włamywacza do swojego auta),w pubie itp.  

 st.asp. Barbara Stępień