Pomoc przede wszystkim - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Opocznie

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Pomoc przede wszystkim

O szczęściu w nieszczęściu może mówić 10 letnia dziewczynka,która została potrącona przez ciągnik siodłowy z naczepą. Dziecko śmigłowcem LPR zostało przetransportowane do łódzkiego szpitala. Pierwszej pomocy rannej dziewczynce udzielił policjant będący po służbie.

Fatalnie zaczął się długi świąteczny weekend na opoczyńskich drogach.  Do groźnego wypadku doszło 30 maja o godzinie 16.45 w Ogonowicach.

O zdarzeniu drogowym  z udziałem dziecka  służby ratunkowe powiadomił policjant, który będąc po służbie najechał na całe zdarzenie. Pomimo, że na miejscu był tłum gapiów, a potrącone dziecko leżało na pobliskiej trawie nikt  z obecnych  nie zawiadomił pogotowia ani służb. Dzięki szybkiej reakcji opoczyńskiego policjanta ,który wstępnie ustalił możliwe urazy dziewczynki, dopilnował aby ranna nie przemieszczała się, a tym samym, by nie doszło do kolejnych urazów,  dziewczynka  po chwili trafiła pod specjalistyczną opiekę opoczyńskich ratowników, a następnie została przetransportowana LPR do jednego z łódzkich szpitali.

Pracujący na miejscu wypadku policjanci, wstępnie ustalili, że 10 latka jechała rowerem po chodniku, W jednej rączce trzymała siatkę z zakupami, a drugą kierowała  rowerem. Niestety  prawdopodobnie straciła równowagę i uderzyła o jadący jezdnią samochód ciężarowy. Na szczęście kierowca ciągnika siodłowego jechał  w miarę wolno. Dziewczynka  upadła  nieopodal chodnika. 10 latka z urazem głowy, obojczyka trafiła pod opiekę łódzkich lekarzy.

 

Przypominamy o tym jak zachować się w miejscu zdarzenia drogowego, w kórym  mamy do czynienia z osobami rannymi.

PAMIĘTAJ! WEZWANIE SŁUŻB RATUNKOWYCH  DLA POSZKODOWANYCH JEST JUŻ UDZIELENIEM POMOCY!

      Zabezpiecz miejsce zdarzenia:

- zaparkuj swój pojazd tak, aby osłonić miejsce wypadku i zabezpieczyć przed najechaniem przez inne pojazdy,

- nałóż kamizelkę odblaskową,

- włącz światła awaryjne, wystaw trójkąt (y) ostrzegawczy (e) – własny i z pojazdów uczestniczących w wypadku; w miarę możliwości zabezpiecz miejsce wypadku z obu stron najazdu,

·      Oceń liczbę rannych i ich obrażenia

(będzie to ważne w momencie wzywania służb ratowniczych – np. ilość karetek pogotowia ratunkowego),

WEZWIJ SŁUZBY RATOWNICZE!


- wystarczy połączenie telefoniczne z jednym z podanych numerów alarmowych: 112, 997,998,999;

  Twój komunikat winien zawierać następujące informacje: dane zgłaszającego i numer telefonu kontaktowego, miejsce zdarzenia – możliwa trasa dojazdu, liczba rannych i obrażenia, potrzeby dot. środków technicznych, itp.

- jeżeli nie możesz spełnić powyższego warunku, spróbuj zatrzymać inne pojazdy bo sam możesz nie być skuteczny w działaniu,

·      Udziel pierwszej pomocy poszkodowanym

 

asp.szt. Barbara Stępień