Bezpieczna szkoła - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Opocznie

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna szkoła

Pokaz tresury psa policyjnego, oglądanie sprzętu wykorzystywanego w słuzbie czy nauka udzielania pierwszej pomocy to tylko niektóre atrakcje jakie przygotowali dla najmłodszych nauczyciele opoczyńskiej ”dwójki” wraz z policjantami, strażakami przy wsparciu opoczyńskiego magistratu.

Kilkugodzinne spotkanie było doskonałym czasem do promowania zdrowego stylu życia, a co ważne czynnie brali w nim udział uczniowie.

Cel jaki przyświecał organizatorom był jeden- uświadomić najmłodszym jak bardzo ważne dla ich bezpieczeństwa jest przestrzeganie obowiązujących zasad oraz oczywiście niekierowanie się w życiu stereotypami dotyczącymi ludzi innych narodowości czy osób dotkniętych niepełnosprawnością.

Opoczyńska „dwójka” to szkoła z oddziałami integracyjnymi, to doskonałe miejsce do uczenia najmłodszych tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka bez względu na to kim jest jak żyje czy skąd pochodzi.

Spotkanie zostało podzielone na kilka modułów- w pierwszym przedstawiciele służb mundurowych opowiadali o zagrożeniach wynikających z lekceważenia przepisów czy to ruchu drogowego czy też prawidłowych zrachowaniach w grupie rówieśniczej. Policjanci przekazali uczestnikom elementy odblaskowe ufundowane przez Urząd Miejski w Opocznie i opowiedzieli o tym jak ważne jest ich zakładanie szczególnie teraz jesienią kiedy tak szybko zapada zmrok. Strażacy natomiast zwrócili uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pożarowego oraz opowiedzieli jak można zapobiegać powstawaniu pożarom - w szkole, domu, na podwórku, a także w innych miejscach, gdzie mogą znaleźć się dzieci.

Kolejnym elementem spotkania było krótkie przybliżenie zawodów :policjanta i strażaka. Najmłodsi mogli zobaczyć jak wygląda sprzęt używany przez policję podczas zabezpieczania imprez masowych. Dużą ciekawość uczniów wzbudził także sprzęt ochrony osobistej strażaka.

Następna część spotkania odbyła się na zewnątrz, gdzie młodzież oraz nauczyciele mieli okazję do zapoznania się ze sprzętem transportowym policji oraz tym który strażacy wykorzystują podczas prowadzenia akcji ratowniczo – gaśniczych.

Jednym z najciekawszych punktów spotkania była prezentacja samodzielnie wykonanych przez uczniów w różnych kategoriach wiekowych plakatów, których tematem była bezpieczna szkoła. Dzieci w bardzo obrazowy sposób opowiadały jak oni rozumieją pojęcie bezpieczeństwa w szkole. Każdy plakat był omawiany przez przedstawicieli klasy. Wiele wypowiedzi dzieci powodowały refleksję wśród dorosłych oraz w bardzo trafny sposób wskazywały na te obszary, które mogą nieść niebezpieczeństwo np. popadnięcia w konflikt z prawem. Najcenniejsze było to, że do tych wniosków doszli sami uczniowie i opowiadali o tym swoim kolegom. Kolejnym etapem spotkania była część w której uczniowie musieli wykazać się wiedzą teoretyczną z zakresu ruchu drogowego i szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz wziąć udział w przygotowanych przez pedagogów konkurencjach sportowych.

Jednak chyba największe emocje i wzbudziło pojawienie się w sali policyjnego przewodnika psa służbowego wraz z dwoma czworonogami. Jeden z nich młody owczarek niemiecki zaprezentował najmłodszym jakie umiejętności zdobył poprzez pracę ze swoim przewodnikiem. Z kolei drugi pies kilkuletni labrador stał się na kilka minut prawdziwa przytulanką, którą każdy uczeń mógł dotknąć pogłaskać. Cenne były informacje jakie przekazał najmłodszym opiekun zwierząt. Opowiedział m.in. o tym jak ważnym towarzyszem codziennej pracy jest pies służbowy i w jak wielu sytuacjach pomoc zwierzęcia jest wręcz nieoceniona.

W projekcie nie było przegranych. Każdy kto brał w nim udział był już zwycięzcą. Forma w jakiej dzieci i młodzież przedstawili swój pomysł na szkołę wolną od przemocy, na życie bez używek zasługuje już na wyróżnienie. Każdy z uczestników otrzymał słodki upominek, który ufundowała szkoła z środków Funduszu Profilaktyki.

 

st.asp. Barbara Stępień


 


 

.