Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rok 2018 podsumowany

6 lutego 2019 roku w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Opocznie, odbyła się narada podsumowująca wyniki pracy opoczyńskich policjantów w 2018 roku.

 W odprawie udział wzięli: Poseł na Sejm RP Robert Telus, Komendant  Wojewódzki Policji w Łodzi  insp. Andrzej Łapiński , Starosta Opoczyński Marcin Baranowski, Przewodniczący Powiatu Opoczyńskiego Józef Róg, Wicestarosta Opoczyński Maria Barbara Chomicz,  Zastępca Burmistrza  Miasta i Gminy Opoczno Tomasz Łuczkowski, Zastępca  Burmistrza Miasta i Gminy Drzewica Dominik Niemirski, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Opocznie Anna Zięba, Wójtowie Gmin: Sławno- Tadeusz Wojciechowski, Białaczów- Barbara Goworek, Paradyż Wojciech Rudalski, Żarnów dr Krzysztof Nawrocki, Poświętne- Zastępca Wójta Maria Grzybek, sekretarz Gminy Mniszków- Beata Gwadera -Białas, Przedstawiciele służb i instytucji współpracujących z opoczyńską policją: Prokurator Rejonowy w Opocznie Anna Jóźwik wraz z zastępcą Rafałem Matusiak, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie bryg.- Józef Pacan,  Nadleśniczy Nadleśnictwa Opoczno Dawid Kosylak, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opocznie Włodzimierz Skorupski , z-ca Dyrektora SANEPID  w Opocznie Izabela Budzyńska-Jewtuch, Dyrektor Szpitala Powiatowego w Opocznie-Edyta Wcisło, Marcin Kujawski, Falck Opoczno, Mateusz Chwałek –Komendant SOK, kadra kierownicza oraz funkcjonariusze opoczyńskiej Policji.

 

Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Konrad Kobierski przywitał  zaproszonych gości, a następnie przedstawił  informacje dotyczące spraw kadrowych oraz wyniki służby kryminalnej i dochodzeniowo śledczej w 2018 roku.

 

Ilość stwierdzonych  przestępstw kryminalnych ;

 

ROK 2017

Rok 2018

805

864

 

Wskaźnik wykrywalności:  w %

 

ROK 2017

ROK 2018

81,1

84,3

 

Przestępstwa wszczęte  w kategorii narkotykowej i gospodarczej:

ROK 2017

ROK 2018

Narkotykowe: 48

Narkotykowe:51

Gospodarcze: 144

Gospodarcze: 109

Wyniki  służby prewencyjnej omówił  Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Opocznie mł. insp. Wojciech Dworak.

W swoim wystąpieniu wielokrotnie podkreślił, że  bardzo ważnym  elementem  pracy prewencyjnej jest doskonała współpraca z samorządami  jak  tez z instytucjami z terenu całego powiatu.

Niezwykle ważnym elementem służby prewencyjnej było uruchomienie patroli służb ponadnormatywnych.

Dzięki wsparciu 5 gmin, możliwe było uruchomienie dodatkowych kilkudziesięciu patroli  policyjnych. Podczas spotkania podsumowano działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od dnia uruchomienia platformy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to platforma, dedykowana społeczeństwu aby w całkowicie anonimowy sposób, można było  zgłaszać policji, te sytuacje, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa i stwarzają zagrożenie dla społeczności lokalnej.

To narzędzie, które bez wątpienia pomaga policjantom szybciej eliminować negatywne zjawiska, szczególnie te najbardziej uciążliwe z punktu widzenia społecznego. Z dotychczasowej analizy zgłoszeń wynika, że dominują zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, w tym głównie „przekraczanie dozwolonej prędkości”, nieprawidłowe parkowanie. Oczywiście nie brakuje też zgłoszeń dotyczących np. spożywania alkoholu w miejscu publicznym czy też różnego rodzaju aktów wandalizmu.

Zgodnie z założeniem KMZB w miejscach gdzie zagrożenia zostały potwierdzone (czerwone ikony na mapie zagrożeń) kierowani są policjanci w celu eliminacji niekorzystnego zjawiska.

W zakresie bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, w ubiegłym roku na terenie powiatu opoczyńskiego doszło do 86 wypadków- drogowych, w których śmierć poniosło 12 osób, a 113 osób zostało rannych. Najwięcej zdarzeń drogowych miało miejsce na drogach krajowych i wojewódzkich..

Godne podkreślenia są działania jakie policjanci Wydziału Ruchu Drogowego ale także  Prewencji, w tym dzielnicowi, przeprowadzili  w zakresie pracy profilaktycznej, szczególnie ukierunkowanej na zapobieganie demoralizacji

i przestępczości nieletnich. Ta sfera działalności realizowana była przy współpracy nauczycieli, pedagogów, jak też lokalnych instytucji poza policyjnych.

                                                                                         

W 2018 r. tak jak i w latach ubiegłych Komenda Powiatowa Policji w Opocznie realizowała działalność w zakresie nadzoru nad przestrzeganiem przez społeczność powiatu opoczyńskiego przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, a także kontynuowała współpracę z innymi podmiotami realizującymi określone zadania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Współpraca ta przejawiała się m.in. organizowaniem wspólnych patroli, akcji, kontroli oraz innych działań o charakterze prewencyjnym.

Komendant Wojewódzki Policji  w Łodzi, podczas swojej oceny jednostki, podkreślał zaangażowanie w wypełnianie obowiązków służbowych w tym przestrzeganie dyscypliny służbowej przez opoczyńskich  policjantów oraz pogratulował osiągniętych w minionym roku wyników.

 Słowa uznania za codzienną służbę i sumienne realizowanie codziennych zdań, padły także ze strony Posła na Sejm RP Roberta Telusa oraz Starosty Opoczyńskiego Marcina Baranowskiego.

W podsumowaniu Komendant Powiatowy Policji w Opocznie, podziękował za dotychczasową  współpracę wszystkim współpracującym z opoczyńską policją instytucjom, jednocześnie nakreślił plany na 2019 rok.

Priorytetem jest  bez wątpienia rozpoczęcie budowy nowej siedziby Komisariatu Policji w Paradyżu. W dalszym ciągu opoczyńscy policjanci będą organizowali różne akcje profilaktyczno- prewencyjne skierowane do mieszkańców powiatu, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

 

asp.szt. Barbara Stępień

 

Powrót na górę strony