Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Alkohol i nastolatki-prosta droga do kłopotów

Niestety coraz częściej opoczyńska policja odnotowuje przypadki, w których ujawniani są bardzo młodzi ludzie pod wpływem alkoholu. Od czerwca do 19 października 2021 roku, na terenie powiatu opoczyńskiego, policja została powiadomiona aż o 14 nastolatkach, którzy byli pod wpływem alkoholu. Sprawy, które prowadzą policjanci dotyczą dzieci w wieku nawet 14- lat. Warto pamiętać, że młoda osoba, pod wpływem alkoholu często podejmuje decyzje, które mogą nieść za sobą długofalowe prawne konsekwencje, o one z kolei mogą mieć wpływ na ich przyszłe dorosłe życie.

Policjanci z opoczyńskiej komendy nie ustają w rozmowach z nastolatkami, podczas których tłumaczą dzieciom jak poważne konsekwencje może nieść za sobą nieodpowiedzialne zachowanie. Prosimy także, w tym zakresie, o pomoc rodziców/opiekunów prawnych małoletnich oraz nieletnich. Dzięki szybkiej i właściwej reakcji na niepokojące sygnały dotyczące zachowań dzieci i młodzieży można uniknąć sytuacji, w których młody człowiek popełni czyn karalny, a jego sprawę będzie rozstrzygał sąd rodzinny.

Pamiętajmy! Wiele spraw, które z pozoru - zwłaszcza dla młodego człowieka - wydają się błahe, jak te dotyczące przejawów demoralizacji, trafiają na drogę sądową.

Czym jest zatem demoralizacja?

Jest to  pewne rozprężenie, zwłaszcza moralne, zepsucie, rozluźnienie dyscypliny.

Ważne jest to, że każdy z nas kiedy uzyska informacje o demoralizacji nieletniego ma społeczny obowiązek zawiadomienia o tym fakcie rodziców lub opiekunów prawnych, szkołę, Sąd Rodzinny lub Policję.

 

Zachowania które nazywane są przejawem demoralizacji:

  • wulgarne słownictwo,

  • wagarowanie,

  • wandalizm,

  • ucieczki z domu,

  • przedwczesne podejmowanie życia seksualnego,

  • stosowanie agresji, przemocy,

  • palenie papierosów,

  • spożywanie alkoholu,

  • zażywanie narkotyków,

  • udział w destrukcyjnych subkulturach, sektach.

W przypadku gdy nieletni jest zagrożony demoralizacją lub jest sprawcą czynu karalnego wszelkie zebrane materiały w sprawie, kierowane są do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich. Ponadto policjanci prowadzą również czynności w celu ustalenia kto sprzedał lub podał alkohol nieletniemu.

Czym jest zatem czyn karalny?

Jest to czyn zabroniony ustawą popełniony przez osobę nieletnią jako przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,albo wykroczenia określone w następujących artykułach:

art. 50a posiadanie w miejscu publicznym niebezpiecznych przedmiotów;

art. 51 zakłócanie porządku publicznego;

art. 69 niszczenie, uszkodzenie znaków umieszczonych przez organ państwowy;

art. 74 niszczenie znaków lub urządzeń ostrzegających o niebezpieczeństwie;

art. 76 rzucanie przedmiotami w pojazdy będące w ruchu;

art. 85 samowolne zmienianie znaków, sygnałów drogowych ostrzegających przed niebezpieczeństwem;

art. 87 prowadzenie pojazdu;

art. 119 kradzież lub przywłaszczanie;

art. 122 paserstwo

art. 124 umyślne niszczenie, uszkodzenie cudzej rzeczy

art. 133 spekulacja biletami wstępu na zorganizowane imprezy;

art. 143 umyślne utrudniania korzystania z urządzeń przeznaczonych do użytku publicznego.

W przypadku popełnienia przez nieletniego innego wykroczenia, należy traktować je jako zachowanie mogące świadczyć o jego demoralizacji.

Ważne! Instytucje państwowe ( w tym szkoła!) i organizacje społeczne, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przez nieletniego czynu karalnego ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym sąd rodzinny lub Policję oraz przedsięwziąć czynności niecierpiące zwłoki, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów popełnienia czynu.

Warto wiedzieć!

Jeśli  młody człowiek dopuści się popełnienia czynu zabronionego- policjanci w stosunku do niego zawsze zobowiązani są do podjęcia działań przewidzianych prawem: tj:

Policjant może.:

-zatrzymać nieletniego, a w uzasadnionych przypadkach umieścić nastolatka w Policyjnej Izbie Dziecka,

-Przesłuchać w charakterze sprawcy czynu zabronionego

- przeprowadzić kontrolę osobistą, przeszukanie, sprawdzenie bagażu, plecaka

-sfotografować

- pobrać odbitki linii papilarnych

-zbadać stan trzeźwości

-zbadać nastolatka na obecność w organizmie substancji psychotropowych

- na polecenie sądu młoda osoba może zostać także umieszczona w schronisku dla nieletnich

 

 Nastolatku! Warto być OK i przestrzegać prawa.

 Pamiętaj!

  Sąd Rodzinny i Nieletnich może podjąć decyzję o zastosowaniu wobec Ciebie środków  wychowawczych lub poprawczych. Będzie to zależało od rodzaju popełnionych czynów karalnych  lub przejawów  demoralizacji.

 Za Twoje postępowanie odpowiadają również Twoi rodzice!

Środki wychowawcze i poprawcze jakie może zastosować sąd w stosunku do Ciebie:

  • upomnienie,
  • zobowiązanie do przeproszenia pokrzywdzonego,
  • zobowiązanie do naprawy szkody,
  • odpowiedzialny nadzór rodziców,
  • odpowiedzialny nadzór organizacji młodzieżowej  lub osoby godnej zaufania,
  • nadzór kuratora,
  • zakaz prowadzenia pojazdów,\
  • skierowanie do ośrodka kuratorskiego,
  • umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym,
  • umieszczenie w młodzieżowym ośrodku socjoterapii,
  • umieszczenie w placówce leczniczej,
  • umieszczenie w zakładzie poprawczym.

Jeśli ktoś namawia Cię do popełnienia przestępstwa, czy wykroczenia wyraź zdecydowanie swój sprzeciw. Przeciwstaw się przemocy, krzywdzeniu innych, odrzucaniu, wyśmiewaniu, zastraszaniu. Przemoc nie kończy się sama. Pierwszym krokiem do jej przerwania jest przełamanie izolacji i milczenia

W trudnych sytuacjach zwróć się po pomoc do osób dorosłych którym ufasz – rodziców, wychowawców, psychologa, pedagoga szkolnego.

Dbaj o swoje bezpieczeństwo. Nie chwal się posiadaniem rzeczy wartościowych, takich jak telefon komórkowy, tablet, odtwarzacz mp3, biżuteria, pieniądze. Mogą one wzbudzać zazdrość i stać się przedmiotem rozboju lub kradzieży.

Zachowaj szczególną ostrożność wobec osób, które znane są ze stosowania przemocy. Postaraj się unikać miejsc, w których mógłbyś zostać zaatakowany, zaczepiony, pobity, okradziony.

W przypadku gdy ktoś Cię zaatakuje, grozi pobiciem i nalega abyś oddał mu pieniądze lub cenne rzeczy, daj mu to, ale natychmiast poinformuj o tym fakcie osobę dorosłą, a także bezpośrednio powiadom Policję  dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

W sytuacji zaczepek ze strony rówieśników nie podejmuj rozmowy, dyskusji, nie angażuj się w sprzeczki. Staraj się przebywać wśród rówieśników, na których pomoc możesz liczyć.

Zawsze informuj rodziców dokąd idziesz i o której godzinie wrócisz. Postaraj się nie wracać samotnie do domu w godzinach nocnych

 

opr. asp.szt. Barbara Stępień


 



 

Powrót na górę strony