Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za kradzieże sklepowe

Opoczyńscy policjanci z wydziału kryminalnego kilka godzin od zgłoszenia zatrzymali sprawcę kradzieży szczoteczek elektrycznych o łącznej wartości ponad 600 złotych. Mężczyzna odpowie także za inne kradzieże sklepowe. Za popełnione przestępstwa 36-latkowi grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

26 stycznia 2022 roku, do opoczyńskiej policji zgłosił się pracownik jednej z miejscowych drogerii, który złożył zawiadomienie o kradzieży trzech elektrycznych szczoteczek do zębów. Łączna suma strat wyniosła ponad 600 złotych. Jeszcze tego samego dnia do pracy nad ustaleniem sprawcy kradzieży przystąpili funkcjonariusze z wydziału kryminalnego. Policjanci kolejny raz udowodnili, że doskonałe rozpoznanie w terenie, doświadczenie i przede wszystkim determinacja przynosi wymierne efekty. Kilka godzin od zgłoszenia, kryminalni zatrzymali podejrzanego. Okazał się nim 36-letni opocznianin. Policjanci ustalili, że sprawca w styczniu 2022 roku, trzykrotnie, w krótkich odstępach czasu, okradał jedną z opoczyńskich drogerii. Jego łupem padały elektryczne szczoteczki do zębów, które sprzedawał po znacznie obniżonej cenie, a za uzyskane w ten sposób pieniądze kupował alkohol. Dodatkowo policjanci pracujący przy tej sprawie, ustalili, że zatrzymany 36-latek na swoim sumieniu ma także kilka kradzieży alkoholi. Przestępstw tych dopuszczał się w jednym ze sklepów spożywczo-przemysłowych na terenie Opoczna.  Mężczyzna usłyszał zarzuty kradzieży. Za popełnione przestępstwa opocznianinowi grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci ustalają także osoby, którym złodziej sprzedał skradzione elektryczne szczoteczki do zębów.

Warto wiedzieć, że osoba, która kupuje po zaniżonej cenie, towar niewiadomego pochodzenia może liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Należy pamiętać, że kupujący nie jest zwolniony z obowiązku przeanalizowania okoliczności, w jakich nabywa towar po cenie okazyjnej czy z nieznanego źródła. Ta zasada ma zastosowanie nie tylko, gdy w grę wchodzi np. kupno kradzionych rzeczy, ale również podrobionych. W takim przypadku mamy do czynienia z przestępstwem paserstwa nieumyślnego. Dochodzi do niego wówczas kiedy kupujemy określoną rzecz, co do której kupujący może podejrzewać, iż pochodzi ona z przestępstwa. Stanowi o tym art. 292 par. 1 kodeksu karnego. W tym przypadku za kupno kradzionych rzeczy, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Inaczej wygląda sprawa z przestępstwem paserstwa umyślnego. Kluczowe jest to, czy kupujący wiedział lub na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i mógł przypuszczać, że rzecz pochodzi z czynu zabronionego. W takim przypadku zagrożenie karą pozbawienia wolności wzrasta do 5 lat.

asp.szt. Barbara Stępień

Powrót na górę strony