Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezdomnym z pomocą- spotkanie z przedstawicielami ośrodków pomocy społecznej. Nie bądźmy obojętni!

W trosce o bezpieczeństwo osób bezdomnych, samotnych, opoczyńscy policjanci rozmawiali z przedstawicielami ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu opoczyńskiego oraz Straży Miejskiej o dalszej współpracy tym zakresie. Tematem spotkania było skoordynowanie działań w zakresie pomocy osobom w kryzysie bezdomności. Gospodarzem spotkania był podinspektor Mariusz Siejka- Komendant Powiatowy Policji w Opocznie.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych, samotnych, nieporadnych życiowo, które narażone są na wychłodzenie organizmu, a co z a tym idzie nawet na śmierć. Służby, które na co dzień między innymi zajmują się wsparciem takich osób, przygotowują się do niesienia im pomocy. Aby usprawnić działania w tym zakresie, opoczyńscy policjanci zorganizowali spotkanie robocze z przedstawicielami ośrodków pomocy społecznej  wszystkich gmin z terenu powiatu opoczyńskiego. W spotkaniu brał udział także Komendant Straży Miejskiej w Opocznie.

W sali konferencyjnej opoczyńskiej policji, 15 listopada 2022 roku, przedstawiciele poszczególnych gmin omówili charakterystykę bezdomności oraz oferowanej pomocy na terenie swojej gminy. Przedstawiciele obecnych instytucji poinformowali o dotychczasowych działaniach na rzecz osób bezdomnych w okresie zimowym, a także mieli możliwość zaproponowania nowych rozwiązań w celu ułatwienia koordynacji działań na rzecz potrzebujących. Wskazane i omówione zostały również problemy i bariery z jakimi spotykają się pracownicy placówek wykonując swoje obowiązki.

Podczas spotkania ustalony został zakres współpracy pomiędzy naszymi instytucjami.

Jednak pomoc osobom bezdomnym nie byłaby możliwa bez informacji od mieszkańców. Pamiętamy przypadki, kiedy to opocznianie powiadamiali służby o osobach, które wymagają pomocy. Wierzymy, że i w tym trudnym czasie nasi mieszkańcy nie pozostaną obojętni na los drugiego człowieka. Z każdą taką informacją można dzwonić bezpośrednio do opoczyńskiej policji pod numer tel. 47 846 32 11  47 846 32 04

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Zimą na wychłodzenie organizmu są także narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać, czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Policjanci jak co roku, codziennie współpracują w tym zakresie ze Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei, ośrodkami pomocy społecznej. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Dlatego funkcjonariusze podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

 

asp.szt. Barbara Stępień

  • spotkanie w sali konferencyjnej KPP
  • spotkanie w sali konferencyjnej KPP
  • spotkanie w sali konferencyjnej KPP
  • spotkanie w sali konferencyjnej KPP
  • spotkanie w sali konferencyjnej KPP
  • spotkanie w sali konferencyjnej KPP
Powrót na górę strony