Informacje

Uwaga na inwestowanie w kryptowaluty

O tym, jak bardzo nieprzewidywalny i niebezpieczny jest rynek kryptowalut niestety przekonał się już niejeden mieszkaniec powiatu opoczyńskiego. W ostatnim czasie mężczyzna skuszony wizją szybkiego zysku, stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oszuści, stosują różne socjotechniki, kontaktują się z ofiarami poprzez media społecznościowe i oferują bardzo zyskowną inwestycję. Kończy się to zainstalowaniem złośliwego oprogramowania, które przechwytuje loginy oraz hasła do kont bankowych.


 

O zagrożeniu oszustwami „na kryptowaluty” informowaliśmy już wielokrotnie. Przypomnijmy sposób działania sprawców.
Reklama w Internecie
Pierwszym krokiem oszustów jest zainteresowanie potencjalnej ofiary wizją szybkiego zysku na giełdzie kryptowalut. Z ogólnie dostępnych w sieci reklam , ofiarę wręcz bombardują informacje o tym jak szybko, nie wchodząc z domu, mogą być pomnożone zgormadzone na koncie bankowym oszczędności.
Ofiara skuszona wizją zysku, klika w ogłoszenie, wypełnia kwestionariusz kontaktowy. W tym momencie przestępcy już zacierają ręce, bowiem przed nimi pojawia się potencjalna kolejna ofiara, której wyczyszczą konto bankowe, a nawet zaciągną na nią kredyt. Tak więc po wypełnieniu formularza kontaktowego, do osoby zainteresowanej inwestycją dzwoni ”borker”. Oferuje szybki zysk w obrocie kryptowalutą. Manipuluje ofiarą tak, aby myślała, że faktycznie inwestuje w legalnie działającą firmę na rynku kryptowalut. Przestępcy namawiają także swoje ofiary do zainstalowania oprogramowania do zdalnej obsługi pulpitu. To oprogramowanie daje oszustowi możliwość zalogowania się między innymi na konto bankowe ofiary, wykonywania transakcji, a nawet zaciągnięcia kredytu na konto niczego nieświadomej ofiary.
Najczęściej oszuści, aby uwiarygodnić swoją historię, namawiają ofiarę do zainwestowania, na początek niewielkiej kwoty. Po kilku dniach, okazuje się, że inwestycja się podwoiła. Ofiara nieświadoma, że jest manipulowana, decyduje się na kolejne inwestycje, tym razem, już obraca znacznie większymi kwotami, a o to chodzi przestępcom. Ich celem jest doprowadzenie do tego, aby ofiara „zainwestowała” jak największą sumę pieniędzy. Zdarzają się sytuacje, w której niczego niepodejrzewające osoby na wskazane przez bitcoinowego oszusta konto, przelewają kwoty rzędu ponad 100 tysięcy złotych. Jak nietrudno się domyślić, po takich dużych przelewach kontakt  z „opiekunem transakcji” urywa się.

Ważne!
Należy pamiętać, że dane pozyskane podczas takiej operacji mogą zostać wykorzystane przez przestępców do kradzieży tożsamości lub kradzieży środków finansowych.
Czy rynek kryptowalut regulują przepisy?
Jak czytamy na stronie Komisji Nadzoru Finansowego:
„ Rynek kryptoaktywów i kryptowalut jest rynkiem nieregulowanym. Rynek kryptowalut i kryptoaktywów (z wyłączeniem tokenów inwestycyjnych, które mają cechy zbliżone do instrumentów finansowych zarówno w Polsce, jaki i w innych państwach) nie posiada szczególnej regulacji. Ponieważ nie jest to część rynku finansowego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym, w związku z tym nie podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
W przypadku giełd i kantorów wymiany walut wirtualnych Komisja Nadzoru Finansowego sprawuje nadzór jedynie nad działalnością polegającą na świadczeniu usług płatniczych przez te podmioty zgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych. Jednak na żadnym etapie nie można mówić o bezpośrednim nadzorze KNF nad działalnością związaną wprost z emisją oraz obrotem kryptowalutami i szerzej kryptoaktywami
Osoby, które planują swoje inwestycje, powinny pamiętać o tym, że rynek kryptowalut nie jest w Polsce rynkiem regulowanym ani nadzorowanym. Komisja nadzoru Finansowego nie licencjonuje, nie nadzoruje ani nie wykonuje żadnych innych uprawnień władczych w odniesieniu do działalności w zakresie obrotu kryptowalutami. Niektóre z podmiotów działających na rynku kryptowalut upoważnione są do świadczenia usług płatniczych, służących w szczególności rozliczeniom płatności dokonywanych prawnym środkiem płatniczym (FIAT) za nabywane lub sprzedawane kryptowaluty. W tym zakresie działalność tych podmiotów podlega nadzorowi KNF. Podkreślić jednak należy, że nadzór ten dotyczy wyłącznie prawidłowości świadczenia usług płatniczych i nie obejmuje kwestii wywiązywania się tych podmiotów lub osób przez nie reprezentowanych z zobowiązań z tytułu kupna lub sprzedaży kryptowalut.
Nadzór KNF nigdy nie wiąże się z udziałem pracowników Urzędu Kontroli Naddzoru Finansowego w bezpośrednich relacjach z klientami czy w poszczególnych transakcjach finansowych. Powoływanie się na jakikolwiek udział KNF, pracowników Urzędu lub osób upoważnionych przez organ nadzoru w transakcji nabycia lub zbycia kryptowalut, nie ma żadnych podstaw i z bardzo dużym prawdopodobieństwem świadczy o próbie oszustwa.
W podobny sposób może dochodzić do posługiwania się przez przestępców nazwami innych organów publicznych (m.in. Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Rzecznika Finansowego i Policji). Należy jednak pamiętać, że w ramach swoich działań organy te nie będą żądały dostępu do naszych środków,
danych dostępowych do rachunków czy też portfela kryptowalutowego. Pełna lista podmiotów nadzorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego jest dostępna pod adresem:
Wyszukiwarka podmiotow
Analogicznie posługiwanie się przez podmioty związane z wydawaniem lub pośrednictwem w obrocie kryptoaktywami nazwami organów publicznych w materiałach reklamowych powinno wzbudzać podejrzenie oraz w uzasadnionych przypadkach należy poinformować o tym fakcie właściwe organy.

Reasumując:
W związku z coraz częstszym występowaniem tego rodzaju ofert inwestycyjnych, należy zachować szczególną ostrożność podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych, zaś w przypadku podejrzenia, że oferowane usługi finansowe mogą być próbą oszustwa, należy o takim fakcie zawiadomić najbliższą jednostkę Policji, a przede wszystkim powstrzymać się od inwestowania własnych środków w tego typu podejrzane transakcje.

Opr podkom. Barbara Stępień

 

Powrót na górę strony