Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prace polowe,a bezpieczeństwo dzieci.

Półmetek wakacji to czas wzmożonych prac w gospodarstwach rolnych. Niestety w tym okresie policja odnotowuje wzrost wypadków z udziałem dzieci, które często pomagają rodzicom w rożnych pracach nie zawsze dostosowanych do wieku dziecka.

Każdego roku policja zwraca się z apelem do rodziców, opiekunów o rozsądne angażowanie dzieci do pomocy przy pracach w gospodarstwie rolnym. Niestety jak pokazują statystyki podczas wakacji, zdarzają się wypadki, w wyniku, których dzieci doznają rożnych obrażeń,a niestety w sytuacjach skrajnych nawet tracą życie. Najwięcej czasu na prace polowe dzieci poświęcają latem i jesienią.

Z rozmów z samymi dziećmi wynika,że dla wielu z nich prace wykonywane w gospodarstwie rolnym są ich stałym obowiązkiem,włącznie z pozwoleniem rodziców na kierowanie pojazdami rolniczymi -najczęściej ciągnikami, często z doczepionymi do nich narzędziami do prac polowych. Niestety w wyniku takiej niefrasobliwości dorosłych może dojść  do poważnych w skutkach zdarzeń.

Można sobie zatem zadać pytanie.Czy  rodzice/opiekunowie prawni,  mogą angażować dzieci do prac w rodzinnym gospodarstwie rolnym?

Oczywiście, że tak! Ale pod pewnym  warunkiem .

Rodzice mogą angażować dzieci do różnych prac, w tym prac związanych z funkcjonowaniem gospodarstwa rolnego, ale pod warunkiem, że wykonywane czynności nie stwarzają zagrożeń dla ich zdrowia i wszechstronnego rozwoju.

Dziecko jest wręcz zobowiązane do podejmowania różnych prac na rzecz rodziny.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy w artykule 90 § 2 mówi, że dziecko, które pozostaje na utrzymaniu rodziców i mieszka u nich jest zobowiązane pomagać im we wspólnym gospodarstwie”. Jednakże rodzice nie mogą angażować dzieci do prac, które je nadmiernie obciążają i stwarzają zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka.

Zapewne nie należy dzieciom pozwalać na kierowanie pojazdami roliczymi, sterowanie wszelkimi urządzeniami, maszynami. Ważne jest też aby zabezpieczyć przechowywane chemikalia tak, by nie były one dostępne dla dzieci.

Podwórze gospodarstwa rolnego to nie tylko codzienne miejsce pracy. Tu koncentrują się często zabawy dzieci i życie rodzinne. W trakcie zabawy często dochodzi do upadków z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, zatrucia środkami ochrony roślin ect.

Dlatego tak bardzo istotnym jest aby na podwórkach zabezpieczyć wszelkie studzienki, szamba, studnie głębinowe tak, by nie stanowiły zagrożenia dla małych dzieci.

Przewody doprowadzające prąd do pomieszczeń gospodarczych powinny być zabezpieczone w taki sposób, by przy przypadkowym nadepnięciu na nie, nie doszło do porażenia prądem.

Ponadto przebywanie w pomieszczeniach gospodarczych małych dzieci może być szkodliwe ze względu na: zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi (choroby odzwierzęce), choroby układu pokarmowego, infekcje skóry i górnych dróg oddechowych.

Podsumowując . Dzieci można, a wręcz należy angazować do prac domowych, ale takich które są dostosowane do wieku i możliwości dziecka i nie bęą stanowiły jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia czy życia najmłodszych.  To dorosli decydują o rodzaju pomocy jakiej oczekują od swojej pocieiechy i to na dorosłych spoczywa odpowiedzialnośc za to do jakich prac zostanie zaangażowane dziecko.

 

st. asp. Barbara Stępień

 

  • zdjęcie poglądowe
Powrót na górę strony