Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wakacyjne zagrożenia-dopalacze i narkotyki

Bardzo często okres wakacji sprzyja młodym ludziom w eksperymentowaniu z różnego rodzaju substancjami odurzającymi czy alkoholem. Powody dla których młodzi ludzie sięgają po substancje psychoaktywne są różne. Jedni z chęci poszukiwania nowych doznań, inni dla zaimponowania kolegom czy zwykłej ciekawości.

Niestety wiele osób zapomina wówczas,że substancje takie mają rożny skład chemiczny, a ich działanie na organizm, psychikę jest nieprzewidywalny. Jedne środki pobudzają, inne spowalniają a jeszcze inna wywołują halucynacje. Jedni po takiej wakacyjnej próbie nigdy więcej do narkotyków nie wracają ale jest tez grupa młodych ludzi, u których takie wakacyjne próbowanie z czasem przeradza się już w uzależnienie. A to jak wiemy prowadzi często do bardzo poważnych skutków zarówno natury społecznej jak i przede wszystkim pogorszenia stanu zdrowia, a w skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do śmierci.

Od kilku lat młodzi ludzie eksperymentują z różnego rodzaju chemikaliami znanymi ogólnie pdo nazwą DOPALACZE. To środki zastępcze znanych narkotyków. Rodzaje tych substancji są różne. Od wdychanych, poprzez palone do takich, które się spożywa. W Polsce istnieje całkowity zakaz sprzedaży tego rodzaju substancji. Osoby, które decydują się na zażycie dopalacza muszą mieć świadomość, że nikt nie jest w stanie przewidzieć skutków jaki może spowodować. Warto pamiętać,że ta sama mieszanka może zadziałać zupełnie inaczej na rożne osoby, a nawet spowodować odmienne skutki u tej samej osoby po kolejnym zażyciu.

Nie jest także wiadomym jak dopalacze mogą działać w kontakcie z innymi używkami np. alkoholem czy lekami. Trudno tez przewidzieć stopień w jakim te substancje uzależniają. Jedno jest pewne potrafią wywołać wiele niepożądanych skutków ubocznych np. pogorszenie sprawności fizycznej, ograniczona zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mogą wywołać halucynacje, rozkojarzenie, agresję ataki szału, trudności z oddychaniem, problemy kardiologiczne a nawet mogą doprowadzić do śmierci.

 

Jak zatem rodzic może rozpoznać, że dziecko zażywa narkotyki/dopalacze?

 

Poniżej przedstawiamy kilka objawów, które powinny zaniepokoić każdego zatroskanego rodzica.

 

1.Dziecko ma mniej ochoty na kontakt z bliskimi, reaguje agresywnie na próbę podjęcia rozmowy. Ogólnie kontakt z dzieckiem uległ pogorszeniu Znacznie odbiega od tego jaki był dotychczas.

2. Zmienne zachowanie. Nadmierna senność lub silne pobudzenie, brak koncentracji, nadmierny apetyt lub jego utrata

3. Zaniedbany wizerunek, przekrwione oczy, rozszerzone lub zwężone źrenice, spadek wagi, przewlekły katar

4.Niepokojącym jest także znalezienie w rzeczach dziecka przedmiotów lub produktów, których pochodzenia nie znamy. Proszki, kolorowe tabletki, bibułki, woreczki strunowe itp.

5.Kłopoty w szkole/wagary, słabsze oceny/

6. Niechęć do przedstawienia swoich znajomych,późne powroty do domu

 

Oczywiście jeśli nasze dziecko ma podobne objawy nie możemy wpadać w panikę. To tylko umowne sygnały, które wcale nie muszą oznaczać jednoznacznie,że nasza pociecha zażywa narkotyki lub dopalacze. Ale jeśli jednak coś nas zaniepokoi wówczas najlepiej spokojnie ale stanowczo powiedzieć dziecku o swoich podejrzeniach, obawach, uczuciach jakie temu towarzyszą. Jeśli problemy się nasilają wato poprosić o pomoc specjalistów ( psychologa, terapeutę) po to by pomógł rozpoznać ewentualny problem i podpowiedział jak dalej postępować.

 

Co należy wiedzieć.

1. W Polsce posiadanie narkotyków jest przestępstwem.

2. Prowadzenie pojazdów pod wpływem substancji odurzających może skutkować karą grzywny poprzez ograniczenie wolności a nawet pozbawienie wolności do lat 2.

3. Zażywanie dopalaczy równocześnie z innymi lekami może nawet doprowadzić do śmierci.

4. Nie należy łączyć ze sobą różnych używek/ alkohol, dopalacze, napoje energetyzujące / takie połączenie może okazać się tragiczne w skutkach.

 

opr. st.asp. Barbara Stępień

Powrót na górę strony