Rzucił butelką w ratownika
Opoczyńscy policjanci interweniowali w szpitalu powiatowym w Opocznie, gdzie nietrzeźwy, agresywny pacjent znieważył ratownika medycznego, zerwał mu z twarzy maseczkę ochronną oraz uderzył go butelką z płynem do dezynfekcji rąk. Za znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej ratowników medycznych grozi kara nawet do 3 lat więzienia.
O zdarzeniu dyżurny opoczyńskiej policji został powiadomiony 20 sierpnia 2020 roku o godzinie 7.15. Skierowani na miejsce policjanci wstępnie ustalili, że do namiotu segregacyjnego na placu przed budynkiem szpitala, wszedł mężczyzna. Był bardzo wulgarny i agresywny. Zagroził ratownikowi pobiciem. W pewnym momencie agresor zerwał z twarzy ratownika maseczkę ochronną, a następnie chwycił stojące obok butelki z płynem do dezynfekcji rąk i rzucił nimi w kierunku ratownika. Jedna z butelek trafiła mężczyznę w plecy. Po chwili agresywny pacjent uciekł z pomieszczenia. Wezwani na miejsce policjanci ustalili nie tylko rysopis agresora ale także przy pomocy dostępnych systemów teleinformatycznych jego nazwisko. Aby jak najszybciej zatrzymać sprawcę napaści, policjanci wspólnie z pokrzywdzonym ratownikiem pojechali radiowozem na ulice Opoczna w poszukiwaniu agresywnego pacjenta. Jednocześnie o zdarzeniu powiadomieni zostali policjanci z Wydziału Kryminalnego, którzy rozpoczęli namierzanie mężczyzny. Już po kilkudziesięciu minutach od zdarzenia kryminalni ustalili i zatrzymali podejrzewanego o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego. Był to 46-letni opocznianin. Mężczyzna w chwili zatrzymania był nietrzeźwy. Badanie wykazało ponad 2,6 promila alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna został osadzony w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Odpowie za znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych. Grozi za to kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
Przypominamy, że ratownik medyczny w trakcie wykonywania swoich obowiązków służbowych ma status funkcjonariusza publicznego wobec tego, znieważenie czy też co gorsza, naruszenie nietykalności cielesnej osoby objętej taką ochroną jest przestępstwem.
asp. szt. Barbara Stępień