Dlaczego warto nosić odblaski?
Pierwszy i najważniejszy powód to- bezpieczeństwo. Pamiętajmy, w wielu przypadkach zależy ono tylko od nas samych. To my musimy zadbać o to, aby poruszanie po drogach było dla nas jak najbezpieczniejsze. Pieszy po zmroku w ciemnym ubraniu jest praktycznie niewidoczny dla kierowców. Jeśli dojdą do tego trudne warunki pogodowe- deszcz, mgła, szanse na bezpieczne poruszanie się po drogach znacznie maleją. Warto zatem zainwestować niewielką kwotę w bezpieczeństwo swoje i najbliższych.
Dodatkowo warto przypomnieć, że w tym zakresie obowiązują nas także przepisy, które mówią, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu pieszych stosuje się do nowych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie.
Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.
Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesiennych. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu.
Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.
Choć przepis tego nie narzuca, ale zdrowy rozsądek podpowiada, że element odblaskowy może poprawić bezpieczeństwo także osób poruszających się w terenie zabudowanym.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
asp.szt. Barbara Stępień