Stracili prawa jazdy za przekroczenie prędkości
Od stycznia 2020 roku opoczyńscy policjanci zatrzymali 52 prawa jazdy, kierującym, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli dopuszczalną prędkość o 50 km./h .Na początku września 2020 roku, policjanci zatrzymali prawa jazdy czterem kierującym, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o 50km/h. Niechlubny rekordzista 53 letni kierowca forda ,na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Feliksów, jechał z prędkością 123 km/h/, przekroczył dopuszczalną prędkość o73 km. Niewiele mniej na liczniku mieli pozostali kierowcy, którzy także stracili prawa jazdy.Apelujemy o rozsądek na drodze!
Przekroczenia prędkości to jedne z najczęściej popełnianych wykroczeń na drogach. Kierowcy, którzy nie zdejmą w porę nogi z gazu, mogą zostać ukarani mandatem w wysokości nawet do 500 zł, a ci którzy w terenie zabudowanym przekroczą prędkość o ponad 50 km/h pożegnają się z prawem jazdy na 3 miesiące.
Każdy kierowca może „zebrać” maksymalnie 24 punkty karne.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku młodych kierowców, którzy maja prawo jazdy mniej niż rok. Tutaj ustawodawca wyznaczył limit max. 20 pkt karnych, po jego przekroczeniu sporządzana jest decyzja administracyjna o cofnięciu prawa jazdy z wnioskiem o skierowanie na ponowny kurs.
Punkty karne za przekraczanie prędkości:
• od 11 do 20 km/h – 2 punkty karne
• od 21 do 30 km/h – 4 punkty karne
• od 31 do 40 km/h – 6 punktów karnych
• od 41 do 50 km/h – 8 punktów karnych
• ponad 50 km/h – 10 punktów karnych
Pamiętajmy!
Sankcją znacznie poważniejszą niż mandat i punkty karne jest odebranie kierowcy prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Kara ta jest stosowana wobec kierowców, którzy dopuścili się przekroczenia dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.
Prawo jazdy zatrzymuje policjant - decyzję w sprawie wydaje starosta i zostaje jej nadany rygor natychmiastowej wykonalności.
asp.szt. Barbara Stepień