Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trzy zatrzymane prawa jazdy w przeciągu kilku godzin- kierowco zwolnij!

15 marca 2021 roku, policjanci z opoczyńskiego wydziału ruchu drogowego zatrzymali prawa jazdy trojgu kierującym, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o 50km/h. Niechlubny rekordzista 73 letni kierowca forda, na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Radonia, jechał z prędkością 112 km/h/, przekroczył dopuszczalną prędkość o 62 km. Niewiele mniej na liczniku mieli pozostali kierowcy, którzy stracili prawa jazdy.

 W Radoni, na drodze krajowej nr 12, gdzie ograniczenie prędkości wynosi 50 km/h,  72 letni kierowca forda, jechał z prędkością 112km/h, W  przeciągu kilku godzin policjanci zatrzymali prawa jazdy jeszcze dwojgu kierującym, którzy w terenie zabudowanym jechali z prędkością powyżej 100km/h. W trakcie działań mundurowi zatrzymali także 67 letniego kierowcę, który nie posiadał uprawnień do kierowania.

Ważne!

Jak podkreślają policjanci z ruchu drogowego, odmowa przyjęcia mandatu karnego, za przekroczenie prędkości, które skutkuje elektronicznym zatrzymaniem przez policjanta prawa jazdy, nie upoważnia kierowcy do  dalszego kierowania pojazdem.

 Każdy, komu funkcjonariusz na drodze zatrzyma prawo jazdy po upływie 24 godzin ma zakaz dalszej jazdy!

Policjant stwierdzający wykroczenie przekroczenia prędkości, które skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy, niezwłocznie informuje o tym organ wydający prawo jazdy. Urząd na tej podstawie w ramach wydania decyzji administracyjnej w rygorze natychmiastowej wykonalności cofa kierującemu uprawnienia do kierowania na okres 3 miesięcy. Zatrzymanie uprawnień odbywa się drogą elektroniczną. Policjant nie musi fizycznie zabezpieczyć dokumentu. Funkcjonariusz zatrzymując prawo jazdy, wydaje kierowcy papierowe pokwitowanie. Zatrzymanie  prawa jazdy odnotowane jest w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zatem posiadanie fizycznie przy sobie prawa jazdy nie jest wiążące. Taki dokument zwyczajnie nie jest aktualny, ponieważ kierowca ma w systemie elektorniczym cofnięte uprawnienia i to jest dla kontrolującego funkcjonariusza najważniejsza informacja. 

Warto wiedzieć, że po upływie 3 miesięcy od zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości,  kierowca  ma obowiązek udać się do właściwego miejscowo  wydziału komunikacji po to, aby zostały mu przywrócone uprawnienia.

Ważne! Uprawnienia  po upływie 3 miesięcy nie są przywracane automatycznie!

Ponownie przypominamy!

Przekroczenia prędkości to jedne z najczęściej popełnianych wykroczeń na drogach. Kierowcy, którzy nie zdejmą w porę nogi z gazu, mogą zostać ukarani mandatem w wysokości nawet do 500 zł, a ci którzy  w terenie zabudowanym przekroczą prędkość o ponad 50 km/h pożegnają się z prawem jazdy na 3 miesiące.

Każdy kierowca może „zebrać” maksymalnie 24 punkty karne.

 Inaczej sprawa wygląda w przypadku młodych kierowców, którzy maja prawo jazdy  mniej niż rok. Tutaj ustawodawca  wyznaczył limit  max. 20 pkt karnych, po jego przekroczeniu sporządzana jest decyzja administracyjna o cofnięciu prawa jazdy z wnioskiem o skierowanie na ponowny kurs.

Punkty karne za przekraczanie prędkości:

•             od 11 do 20 km/h – 2 punkty karne

•             od 21 do 30 km/h – 4 punkty karne

•             od 31 do 40 km/h – 6 punktów karnych

•             od 41 do 50 km/h – 8 punktów karnych

•             ponad 50 km/h – 10 punktów karnych

Pamiętajmy!

Sankcją znacznie poważniejszą niż mandat i punkty karne jest odebranie kierowcy prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Kara ta jest stosowana wobec kierowców, którzy dopuścili się przekroczenia dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. 

Prawo jazdy zatrzymuje policjant - decyzję w sprawie wydaje starosta i zostaje jej nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

 

asp.szt. Barbara Stępień

Powrót na górę strony