Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Hejtowi mówimy NIE!

Wyzwiska, zastraszanie, ośmieszanie to tylko niektóre z form agresji z jaką bardzo często spotyka się młodzież. Wielu nastolatków doświadcza przemocy rówieśniczej zarówno w kontaktach bezpośrednich jak i w Internecie. Rolą rodziców, wychowawców oraz pozostałych instytucji jest wyjaśnianie najmłodszym zagrożeń jakie może za sobą nieść zjawisko hejtu. O tym jak sobie radzić w takich sytuacjach i gdzie szukać pomocy, z uczniami szkół z terenu gminy Opoczno rozmawiali opoczyńscy policjanci.

Spotkania z dziećmi i młodzieżą przeprowadzone zostały w Szkole Podstawowej nr 2 w Opocznie oraz Mroczkowie Gościnnym.

Z uczniami opoczyńskiej dwójki rozmawiał dzielnicowy sierż. Michał Brola, natomiast uczniów szkoły w Mroczkowie Gościnnym odwiedziła asp.szt. Barbara Stępień.

Policjanci, zwrócili uwagę na to, jak bardzo łatwo można stać się zarówno ofiarą, jak i sprawcą hejtu.

Podczas lekcji policjanci wspólnie z dziećmi zdefiniowali pojęcie hejtu, do którego zaliczamy: wyzywanie, nękanie, straszenie, szantażowanie, publikowanie lub rozsyłanie w Internecie kompromitujących informacji, zdjęć, filmów, podszywanie się w cyberprzestrzeni pod kogoś wbrew jego woli, a także wykluczanie z grupy rówieśniczej online (np. poprzez usunięcie kogoś z grona znajomych na portalu społecznościowym). To tylko niektóre z nieakceptowalnych zjawisk z jakimi młodzież się zetknęła. Niemniej jednak wymienione zjawiska można zakwalifikować jako cyberprzemoc. Policjanci wyjaśnili uczniom jak można sobie radzić w takiej sytuacji, co możemy zrobić aby przeciwdziałać takim zjawiskom.

Warto z dziećmi rozmawiać także o tego rodzaju zagrożeniach.

Nie bagatelizujmy informacji od dzieci, które dotyczą nieporozumień z rówieśnikami.

Jeżeli są sytuacje z którymi sami nie potrafimy sobie poradzić, warto skorzystać z pomocy specjalistów np. pod adresem: www.liniadzieciom.pl. znajdziemy dane do kontaktu z psychologami, terapeutami czy numery telefonów zaufania.

asp.szt. Barbara Stępień

 

 

 

 

 


 

Powrót na górę strony