Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śmierć podczas wypalania traw. Apelujemy o rozsądek!

Wypalanie traw dla wielu osób, to nadal niestety,jeden z elementów wiosennych porządków w przydomowych ogródkach, na działkach. Nic bardziej mylnego! W wyniku takich działań często dochodzi do groźnych dla ludzi pożarów. Przypominamy! Wypalanie traw jest szkodliwe oraz prawnie zabronione! Apelujemy o rozsadek.

 

Tragicznie zakończyło się wypalanie traw w Klewie w gminie Żarnów. 17 marca 2022 roku, dyżurny opoczyńskiej komendy, otrzymał zgłoszenie od strażaków, którzy podczas gaszenia pożaru traw, w pogorzelisku odnaleźli ciało 74-letniego mężczyzny. Nad szczegółowym wyjaśnieniem okoliczności śmierci mężczyzny pracują policjanci. Nad całością postępowania, czuwa opoczyńska prokuratura.

Przypominamy, że wypalanie traw niesie za sobą wielkie ryzyko. Nieuwaga, nagła zmiana kierunku wiatru, a nawet ukształtowanie terenu mogą spowodować trudny do opanowania pożar. Ofiarami ognia lub dymu mogą być nie tylko ludzie ale też dziko żyjące zwierzęta, a ziemia po wypaleniskach staje się jałowa.

Ważne! Wypalanie traw jest prawnie zabronione!

Należy pamiętać, że jednym z zadań Policji jest ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra. Jesteśmy powołani m.in. do wykrywania przestępstw i wykroczeń oraz ścigania ich sprawców. Tym samym Policja ma prawny obowiązek reagować na wszelkie przejawy łamania obowiązującego prawa. A wypalanie traw bez wątpienia jest naruszeniem i to kilku przepisów prawa w tym przepisów kodeksu karnego.

W art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, przeczytamy: „zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.

Ale to nie wszystko, ustawodawca przewidział przepis karny określony w art. 131 pkt 12 „kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny”.

Dodatkowo w art. 30 ust. 3 pkt. 1 – 3 ustawy o lasach, znajdziemy zapis „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

  • rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;

  • korzystania z otwartego płomienia;

  • wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych."

Za naruszenie przepisów przeciwpożarowych grożą surowe sankcje.

Za popełnienie wykroczenia z art. 82 § 1 kodeksu wykroczeń, zagrożone jest karą aresztu (od 5 do 30 dni), grzywny (od 20 do 5000 zł) albo nagany.

Natomiast kodeksie karnym, sprawca przestępstwa z art. 163 § 1, sprowadzający „zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10” – w przypadku śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Do katalogu obowiązujących przepisów dochodzi również zapis art. 181 § 1 Kodeksu karnego, wg którego osoba, która doprowadzi do zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, musi liczyć się z karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Apelujemy o rozsądek.

 

asp.szt. Barbara Stępień

Powrót na górę strony