Dwie kolizje drogowe, ta sama przyczyna-nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu
Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu nadal pozostaje jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Niestety na drogach, każdego dnia można zaobserwować sytuacje, w których kierowcy nie udzielają pierwszeństwa przejazdu innym pojazdom. Wielu kierowców zapomina o kulturze na drodze oraz przepisach regulujących włączanie się do ruchu czy udzielania pierwszeństwa przejazdu. Często przyczyną tych zdarzeń jest także pośpiech lub nieuwaga.
Do pierwszej kolizji doszło 22 września 2022 roku o godzinie 07:05, na skrzyżowaniu ulic Kossaka i Biernackiego. Jak ustalili policjanci 57-letni kierowca land rovera nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu 58-letniej kierującej toyotą. Siła uderzenia zepchnęła kierującą toyotą, wprost na ogrodzenie posesji. Kolejne zgłoszenie o kolizji drogowej w Bukowcu Opoczyńskim, na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 726 z drogą powiatową, do oficera dyżurnego wpłynęło o godzinie 15:50.
W tym przypadku, 27-letni kierowca bmw, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącej 47-letniej kierującej dacią sandero. W trakcie kontroli okazało się także, że bmw nie posiada aktualnych badań technicznych.
Na szczęście, w obu przypadkach nikt z uczestników zdarzeń nie odniósł poważnych obrażeń ciała.
Sprawcy kolizji zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości odpowiednio 1300 złotych oraz 1500 dodatkowo na ich konto wpłynęły punkty karne, które skasowaniu ulegną po dwóch latach od momentu uiszczenia grzywny.
Kolejny raz apelujemy o ostrożność na drodze oraz respektowanie przepisów. Jak pokazują ostatnie wydarzenia, chwila nieuwagi może doprowadzić do groźnych sytuacji.
Najczęściej do wypadków i kolizji drogowych dochodzi w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu.
Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:
-
na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego;
-
obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
-
na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
-
na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
-
na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla
-
rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
-
pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.