Seniorze świeć przykładem
Babcia, dziadek to dla każdego z nas wzór do naśladowania. Dlatego opoczyńscy dzielnicowy w ramach akcji "Świeć Przykładem", odwiedził seniorów z dziennego domu pobytu Senior Wigor w Miedznej Drewnianej. Policjant między innymi zachęcał do noszenia odblasków. Pamiętajmy, że używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie!
Dzielnicowy asp. Krystian Cieluch, podczas spotkania z seniorami zwrócił między innymi uwagę na to jak istotne jest przepisowe i rozsądne zachowanie niechronionych uczestników ruchu drogowego. W porze jesienno-zimowej szczególnego znaczenia nabiera korzystanie z solidnych elementów odblaskowych.
Niestety bardzo często piesi i rowerzyści o tym zapominają, a odblaski zwiększają widoczność pieszego i poprawiają bezpiecześńtwo.
Zasadność i potrzebę noszenia odblasków po zmroku potwierdzają nie tylko policyjne statystyki, ale również matematyczna kalkulacja. Pieszy wchodzący po zmroku na pasy, w słabo widocznym miejscu, jest widoczny dopiero z około 30 metrów. Kierowca jadący z dozwoloną prędkością 50 km/h ma jedynie 2 sekundy na poprawną reakcję hamownie.
Założenie elementów odblaskowych zwiększa odległość, z której jest widoczny pieszy nawet do około 150 metrów. Znacząco wydłuża to czas na poprawną reakcję kierowcy.
Zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują – czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym.
W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień staje się coraz krótszy co wpływa na złą widoczność na drodze. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież.
Kolor odzieży wierzchniej ma wpływ na bezpieczeństwo pieszych. Na nieoświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania..
asp.szt. Barbara Stępień