Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny cyfrowy świat seniora

Jak nie dać się złapać w przestępczą sieć internetowych oszustów? Jak zabezpieczyć swoje dane, między innymi o tym, z uczestnikami klubu seniora Senior Wigor w Miedznej Drewnianej, rozmawiali opoczyńscy dzielnicowi.

Do opoczyńskich policjantów, zgłosił się 23-letni mieszkaniec powiatu, który powiadomił o tym, że został oszukany podczas zakupów w Internecie. Młody mężczyzna, na jednym z portali społecznościowych, złożył zamówienie na oferowanego do sprzedaży laptopa. Mężczyzna zapłacił za towar. Niestety sprzedający nie wywiązał się z umowy i nie wysłał zakupionego sprzętu.
23-latek stracił kilka tysięcy złotych.
To kolejne oszustwo jakie w ostatnich dniach do nas zostało zgłoszone.
Na co warto zwrócić zatem uwagę zanim kupimy przedmiot w Internecie?
Kupując w na portalach społecznościowych radzimy aby robić print screny czyli zrzuty ekranu albo nawet zdjęcia strony z ofertą. To ważne, na wypadek usunięcia oferty sprzedaży przedmiotu.
Ustal numer telefonu do sprzedającego
Dzięki temu, będziesz mógł/a potwierdzić transakcję przez telefon. Porozmawiasz ze sprzedającym, dopytasz o szczegóły. A poza tym w razie oszustwa  łatwiejsze będzie  namierzenie sprawcy.
Zaproponuj osobisty odbiór zakupionego sprzętu
Nawet jeśli chcesz zakupić przedmiot z wysyłką, najpierw zapytaj  gdzie i kiedy można go odebrać. Gdy sprzedający uniemożliwia odbiór osobisty lub piętrzy problemy to znak, że coś może być nie tak.
Formy płatności
Wybierz płatność przelewem lub za pobraniem. ( jeśli kupujesz od osoby prywatnej najbezpieczniej będzie robić zakupy za pobraniem). Natomiast robiąc przelew, zwróć uwagę do jakiego banku wysyłasz pieniądze (widać to podczas wykonywania przelewu). Nie korzystaj z BLIK-a. Najtrudniej wówczas ustalić, kto odebrał pieniądze.
 Dodatkowe zdjęcie i opis przedmiotu
Oszuści często wykorzystują cudze zdjęcia (najczęściej ściągnięte z Internetu z legalnych sklepów). Utrudnij życie oszustowi, poproś o przesłanie dodatkowych zdjęć przedmiotu np.: ujęć obudowy, tyłu, czy innych detali.
Warto sprawdzić inne oferty sprzedającego. Zwróć uwagę na miejsce w jakich robione są zdjęcia pozostałych przedmiotów. Jeśli każde jest inne, zrobione w innym otoczeniu, albo pochodzi z Internetu – możesz już przypuszczać, że  sprzedający nie ma nic wspólnego z przedmiotem, który wystawia na sprzedaż!
Jeśli jednak zostałaś/eś oszukany.
Zgłoś się do swojego banku!
Jak najszybciej złóż reklamację w banku. Najlepiej zadzwoń na infolinię swojego banku. Jeśli szybko się zorientowałeś, to jest szansa, że transakcja nie została jeszcze zaksięgowana. Może jesteś kolejnym zgłaszającym i rachunek bankowy został już zablokowany. A jeśli się spóźniłeś może ochronisz kolejne oszukane osoby.
Złóż w najbliższej jednostce Policji zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa!

opr. asp.szt. Barbara Stępień

Powrót na górę strony