Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Opoczyńscy policjanci uratowali kolejne życie. Pomagamy i choronimy.

Policjanci z wydziału prewencji opoczyńskiej komendy uratowali życie 27-latkowi. Mężczyzna groził, że popełni samobójstwo. Dzięki natychmiastowej reakcji policjantów nie doszło do tragedii. Ostatecznie mieszkaniec Opoczna trafił pod opiekę lekarzy.

Informację o mężczyźnie, który wyszedł wzburzony z domu z zamiarem odebrania sobie życia dyżurny opoczyńskiej policji otrzymał 13 lutego 2023 roku o godzinie 16.30. Policjanci ustalili, że istnieje realne zagrożenie życia 27-latka. Rozpoczęła się dramatyczna walka z czasem.

Mundurowi wiedzieli, że mężczyzna może przebywać przy torach kolejowych Centralnej Magistrali Kolejowej. Tam też zostały skierowane, będące w służbie patrole policjantów. Do działań włączyli się także policjanci wydziału kryminalnego.

O zaistniałej sytuacji policjanci powiadomili także dyżurnego PKP. Dzięki temu, maszyniści pociągów kursujących na opoczyńskim odcinku CMK, byli przygotowani na awaryjne zatrzymanie składu.

Funkcjonariusze przeczesywali teren przyległy do torów kolejowych. W pewnym momencie policjanci z wydziału prewencji, zauważyli mężczyznę, który wyglądem przypomniał poszukiwanego 27-latka. Policjanci z wielkim wyczuciem, spokojem podeszli do mężczyzny zapytać, czy mogą mu pomóc. Już wtedy wiedzieli, że odnaleźli poszukiwanego opocznianina. Jak po chwili ustalili policjanci, mężczyzna w oczekiwaniu na nadjeżdżający pociąg, skrył się w zaroślach tuż przy torach kolejowych. Policjanci do czasu przyjazdu wezwanych na miejsce ratowników medycznych, rozmawiali z 27-latkiem. Młody mężczyzna roztrzęsiony, opowiedział policjantom co go skłoniło do tak drastycznego kroku. Mundurowi zaopiekowali się 27-latkiem do czasu przyjazdu załogi karetki pogotowia. Decyzją ratowników medycznych trafił pod opiekę lekarzy.

Osoba zagrożona samobójstwem może:

- mówić o popełnieniu samobójstwa;

- mieć problemy z jedzeniem i spaniem;

- drastycznie zmieniać swoje zachowanie;

- wycofywać się z kontaktów towarzyskich;

- tracić zainteresowanie pracą, szkołą, swoim dotychczasowym hobby itd.;

- przygotowywać się do śmierci pisząc testament, list pożegnalny, porządkując swoje sprawy;

- rozdawać ważne dla niej rzeczy;

- podejmować ryzykowne działania;

- wykazywać zainteresowanie problemem śmierci i umierania;

- nie dbać o swój wygląd zewnętrzny;

- zwiększyć spożycie alkoholu, narkotyków lub leków.

Osoba zagrożona samobójstwem mogła wcześniej podejmować próby pozbawienia siebie życia lub okaleczać się.

Jedną z przyczyn samobójstwa mogą być również doświadczenia utraty, między innymi bliskiej osoby, ale również ważnych dla niej wartości, planów, czy idei.

Co robić?

Jeśli ktoś zwierza się, że ma   myśli o samobójstwie lub ujawnia przytoczone symptomy, szukaj pomocy u osób oraz w instytucjach pomocowych takich, jak psycholog, psychiatra, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, czy Poradnia Zdrowia Psychicznego.

Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami. Przypominamy, że na terenie miasta znajduje się wiele instytucji pomocowych, między innymi miejski ośrodek pomocy rodzinie, ośrodki interwencji kryzysowej oraz ośrodki pomocy społecznej czy poradnie psychologiczne, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji życiowych i zapobiec tragicznym w skutkach wydarzeniom.

Pomocy i wsparcia udzielają także pracownicy centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego telefon 800 70 2222. Szczegółowe informacje można znaleźć też na stronie: https://liniawsparcia.pl/

Wsparciem służą również pracownicy telefonu zaufania dla osób cierpiących na depresję telefon 22 484 88 01. Szczegółowe informacje znajdują się też na stronie https://stopdepresji.pl/

Nie ulegajmy stereotypom i uprzedzeniom wobec takiej osoby, nie wierzmy w jeden z popularnych mitów, dotyczący tego, że jeśli ktoś mówi o chęci odebrania sobie życia  nie zrobi tego. Jak pokazują badania nie jest to prawdą.

 

asp.szt. Barbara Stępień

Powrót na górę strony