'Na drodze patrz i słuchaj"- działania opoczyńskich policjantów
Każdego dnia opoczyńscy policjanci dbają o bezpieczeństwo na drogach. Nasze działania ukierunkowane są zarówno wobec pieszych jak i kierujących. Dzisiaj w ramach kampanii „Na drodze patrz i słuchaj”, policjanci wspólnie z przedstawicielką WORD w Piotrkowie Trybunalskim, rozmawiali z przechodniami o bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Każda napotkana osoba, dostała od policjantów elementy odblaskowe.
Od początku 2023 roku, na opoczyńskich drogach doszło już do 11 wypadków drogowych, z czego, aż 7 to potrącenia pieszych na przejściach dla pieszych.
Aby zminimalizować ryzyko zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych, policjanci niemal każdego dnia, zarówno poprzez bezpośredni kontakt z uczestnikami ruchu drogowego jak też przy wykorzystaniu mediów, stron internetowych, profili społecznościowych, ostrzegają przed możliwymi niebezpieczeństwami.
Warto podkreślić, że jednym z głównych czynników poprawiających bezpieczeństwo jest bez wątpienia przestrzeganie przepisów, trzeźwość, zdrowy rozsądek, uwaga i szacunek dla innych uczestników ruchu drogowego. Te zasady obowiązują zarówno pieszych jak i kierowców. I właśnie w trosce o bezpieczeństwo pieszych, czyli grupy najbardziej narażonej na niebezpieczeństwo na drodze, 16 marca 2023 roku opoczyńscy policjanci, wspólnie z pracownikiem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim, przeprowadzili działania edukacyjno– profilaktyczne dedykowane pieszym. Mundurowi, nie tylko wręczali elementy odblaskowe, ale przy okazji z każdą napotkaną osobą rozmawiali i przypominali, że przestrzeganie przepisów w ruchu drogowym znacząco może zminimalizować ryzyko zdarzeń drogowych.
Policjanci zwracali uwagę, że nawet najmniejszy element odblaskowy, który jest poprawnie założony może uratować życie.
Szczególną uwagę policjanci poświecili na przypomnienie zasad bezpiecznego wejścia na przejście dla pieszych. W rozmowach z mieszkańcami powiatu opoczyńskiego, nie mogło też zabraknąć informacji o zakazie korzystania z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez jezdnię czy absolutnym zakazie wbiegania na jezdnię z chodnika czy nagłego wtargnięcia na jezdnię.
Funkcjonariusze, przypominali też pieszym, że nie zawsze mają pierwszeństwo. Wiele osób było tym zaskoczonych.
Zatem kolejny raz przypominamy.
Żaden przepis nie zwolnił pieszego z obowiązku zatrzymania się przed oznakowanym przejściem dla pieszych i upewnienia się, że możemy na nie bezpiecznie wejść.
Oczywiście kierowca dojeżdżając do przejścia dla pieszych ma obowiązek zwrócenia szczególnej uwagi na to, czy pieszy nie wyraża zamiaru wejścia na jezdnię. Jednak zdrowy rozsądek podpowiada, aby w takiej sytuacji zastosować zasadę ograniczonego zaufania. Podchodząc do przejścia, dla własnego bezpieczeństwa należy się zatrzymać i upewnić, że możliwe jest bezpieczne wejście na jezdnię.
PAMIĘTAJMY! Pieszy wchodząc na przejście jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność, a to oznacza, że powinien zwiększyć uwagę i upewnić się, czy może bezpiecznie wejść na jezdnię lub torowisko.
asp.szt. Barbara Stępień