Dwukrotnie zatrzymany z sądowym zakazem
Nawet do 5 lat pozbawienia wolności, grozi kierowcy, który kierował motorowerem pomimo ciążącego na nim wyroku sądu o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dodatkowo osoba, która lekceważy wyrok sądu musi liczyć się z możliwością utraty prawa jazdy na okres od 1 roku do nawet 15 lat.
20 marca 2023 roku,w Paradyżu policjanci dwukrotnie, w odstępie niespełna dwóch godzin, zatrzymali do kontroli drogowej 48-letniego kierowcę motoroweru, który złamał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
Warto pamiętać, że:
Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego, nadal decyduje się na kierowanie samochodem czy innym pojazdem mechanicznym.
Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?
W myśl obowiązujących przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.
Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
asp.szt. Barbara Stępień