Zachowaj ostrożność na drodze
Opoczyńska policja ponownie zwraca się z apelem do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży. Pamiętajmy na drodze panują trudne warunki drogowe. Śliska nawierzchnia drogi, mgły, duże natężenie ruchu , zbyt mała odległość pomiędzy pojazdami i niestety nadmierna prędkość to najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, 11 stycznia 2024 roku, było przyczyną dwóch zdarzeń drogowych.
W Trojanowicach, o godzinie 12.50, 50-letni kierowca samochodu ciężarowego z naczepą jechał za szybko i zderzył się z 68- letnią kierująca audi, a następnie z 34-letnią kierującą oplem. Na szczęście w tym przypadku nikt nie doznał obrażeń ciała. Sprawca zdarzenia został ukarany mandatem karnym. Kilka godzin później w Bartkowie 22- letni kierowca audi, także w wyniku nadmiernej prędkości, stracił panowanie nad samochodem i wjechał do przydrożnego rowu. W tym przypadku kierowca także został ukarany mandatem karnym.
Wielu zdarzeniom drogowym możemy zapobiec. Wystarczy, jeśli dostosujemy prędkość do panujących warunków drogowych. Nawet jadąc drogami, ekspresowymi czy autostradami, gdzie dopuszczalna prędkość jest dość wysoka zawsze należy kierować się rozsądkiem i pomimo możliwości dynamicznej jazdy, należy zachować wszelkie możliwe zasady bezpieczeństwa. Jeśli na drodze pojawiają się zamglenia, opady śniegu, deszczu to już powinien być sygnał dla kierowcy, aby zwolnić i zachować ostrożność.
Pamiętajmy!
KIEROWCY - powinni zmniejszyć prędkość, dostosować ją do warunków drogowych, zwracać uwagę na zachowanie innych uczestników ruchu, zwłaszcza dzieci. Szczególnie kiedy przejeżdżają w okolicy szkół, przystanków autobusowych. Pamiętajmy dzieci potrafią działać nieprzemyślanie, wybiegać na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód. Dlatego warto pamiętać, by w pobliżu szkół, ośrodków zdrowia, przedszkoli, przystanków autobusowych itp. zdecydowanie zmniejszyć prędkość i zachować szczególną ostrożność.
Aby nie stać się uczestnikiem kolizji czy wypadku drogowego należy zmniejszyć prędkość pamiętając, że droga hamowania na śliskiej nawierzchni znacznie się wydłuża. Aby uniknąć najechania na tył poprzedzającego pojazdu, należy więc zwiększyć odstęp między pojazdami. Trzeba też pamiętać o tym, że poprzez gwałtowny ruch kołem kierownicy, czy też przez nagłe hamowanie lub przyśpieszenie możemy wpaść w poślizg. Jeżeli pojazd nie jest wyposażony w ABS, zalecane jest hamować pulsacyjnie, aby nie doprowadzić do zerwania przyczepności kół.
Przypominamy również o obowiązkach wynikających z art 19 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, tj. o obowiązku jazdy z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.Hamować należy w sposób nie powodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia, utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.
PIESI - każdy pieszy poruszający się po zmroku na drodze poza terenem zabudowanym ma obowiązek noszenia kamizelki odblaskowej. Pamiętajmy, że zapis ten przede wszystkim ma chronić pieszego przed potraceniem. Zdrowy rozsądek ( nie tylko przepis prawny) podpowiada, że osoba, która porusza się poboczem po zmroku dla własnego bezpieczeństwa powinna nosić kamizelkę odblaskową lub posiadać jakikolwiek element odblaskowy umieszczony w widocznym dla kierowców miejscu. Zachęcamy także do zakładania elementów odblaskowych w terenie zabudowanym. To zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo.
Element odblaskowy czyni pieszego widocznym nawet z odległości 150 metrów, na których pokonanie pojazd ma ok. 7 sekund, co pozwoli kierowcy na przygotowanie się do manewru mijania. Natomiast tylko ok. 1-2 sekundy ma kierowca w przypadku, gdy pieszy nie jest wyposażony w odblask. Niestety wielu niechronionych użytkowników dróg, lekceważy powyższy fakt i w dalszym ciągu porusza się po zmroku bez elementu odblaskowego lub na nieoświetlonym rowerze, sądząc, że w porę uda się uniknąć zagrożenia.
Piesi powinni pamiętać o obowiązkach wynikających z art. 11 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, tj. o obowiązku korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych lub drogi dla pieszych i rowerów, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.
asp.szt. Barbara Stępień