O bezpieczeństwie podczas ferii zimowych z uczniami Szkoły Podstawowej w Brzustowcu
Przed nami długo wyczekiwane ferie zimowe. Warto rozmawiać z najmłodszymi o tym jakich sytuacji powinni unikać, jak prawidłowo i bezpiecznie spędzać czas wolny. Między innymi o tym z uczniami Szkoły Podstawowej w Brzustowcu rozmawiała opoczyńska policjantka.
Policjantka rozmawiała z uczniami o tym jak należy bezpiecznie poruszać się po drogach, jak postępować w kontakcie z obcymi osobami. Ważnym elementem spotkania z uczniami klas młodszych były dyskusje o tym w jakich miejscach maluchy bezpiecznie mogą spędzać czas.
Druga cześć spotkania była dedykowana starszym uczniom szkoły. Oprócz tematów dotyczących bezpiecznego wypoczynku, poruszone zostały zagadnienia związane z przemocą rówieśniczą, radzeniem sobie w sytuacjach konfliktowych.
Podczas spotkania dzieci i młodzież chętnie opowiadały o swoich doświadczeniach oraz zadawały wiele pytań. Najważniejszym elementem rozmów znajmłodszymi jest uświadomienie ich o ewentualnych zagrożeniach z jakimi mogą spotkać się podczas zabaw na świeżym powietrzu, szczególnie podczas ferii zimowych, kiedy wolnego czasu jest zdecydowanie więcej.
Ważne, by pamiętać, że rozmowa z dziećmi o zagrożeniach, to nie tylko rola różnych instytucji, ale przede wszystkim rodziców/opiekunów.
Należy pamiętać o tym, że dziecko:
- w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat, czyli np. rodzeństwa.
- ma obowiązek iść chodnikiem. W przypadku ulicy bez chodnika, zawsze poboczem po lewej stronie drogi, a gdy pobocza nie ma – lewą stroną drogi,
- powinno przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach do tego przeznaczonych, czyli na przejściach dla pieszych,
- w przypadku przejść z sygnalizacją świetlną, dozwolone jest przejście tylko gdy świeci zielone światło, zaś gdy nie ma sygnalizatora powinno: spojrzeć w lewo, później w prawo, ponownie w lewo i gdy nic nie jedzie, może bezpiecznie przejść przez jezdnię,
- nigdy, nawet na przejściach dla pieszych, nie może wchodzić na jezdnię przed jadącym pojazdem, a oczekując na możliwość przejścia, nie powinno stać za blisko jezdni,
- na przejściach z wysepką powinno się na niej zatrzymać, aby ponownie upewnić się przed wkroczeniem na drugi pas ruchu,
- nie może wchodzić na jezdnię zza stojącego lub ruszającego pojazdu,
- nie powinno przebiegać przez jezdnię oraz bawić się w jej pobliżu.
Poziom bezpieczeństwa naszych dzieci niewątpliwie zwiększymy zaopatrując je w elementy odblaskowe. Nawet najmniejszy odblask zamieszczony w sposób widoczny na odzieży lub rowerze spowoduje, że kierowcy będą mieli więcej czasu na reakcję i możliwość ominięcia naszego dziecka.
Dziekujemy za zaproszenie. Uczniom życzymy wspaniałych, bezpiecznych ferii zimowych.
asp.szt. Barbara Stępień