O cyberbezpieczeństwie z opoczyńskimi seniorami
Dzięki uprzejmości Dyrektora Biblioteki Miejskiej imienia Stefana Janasa w Opocznie, w murach zabytkowej książnicy, odbyła się debata dedykowana opoczyńskim seniorom. Tematem przewodnim spotkania było przede wszystkim cyberbezpieczeństwo. Policjanci oraz zaproszeni do udziału w debacie prelegenci omówili, w jaki sposób należy się zachowywać, aby nie dać się oszukać.
Oszustwa "na wnuczka", "na policjanta", "na pracownika socjalnego" i wiele, wiele innych znamy bardzo dobrze, ale wciąż nie brakuje osób, które w ten sposób tracą często oszczędności życia.
Opoczyńscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców zorganizowali spotkanie z seniorami zrzeszonymi w Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W tym ważnym ze społecznego punktu widzenia przedsięwzięciu, udział wzięła mł. insp. Magdalena Kucharska -Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Opocznie, asp. szt. Barbara Stępień – oficer prasowy opoczyńskiej policji, dzielnicowi z terenu miasta Opoczno. W spotkaniu udział wzięli także strażnicy miejscy na czele z Komendantem Straży Miejskiej Dariuszem Rzepką.
Pierwsza część spotkania skupiła się na rozmowach z mieszkańcami na tematy, które ze społecznego punktu widzenia mogą być uciążliwe. Policjanci oraz strażnicy miejscy wyjaśnili mieszkańcom jak można wiele z tych zgłaszanych spraw rozwiązać oraz zapewnili, że zawsze służby służą pomocą i wsparciem. Obecnym zostali przedstawieni także dzielnicowi, którzy pełnią służbę na terenie Opoczna. Policjanci przygotowali ulotki z danymi teleadresowymi dzielnicowych. Seniorzy zostali także zachęceni do korzystania z aplikacji Moja Komenda, dzięki której w szybki sposób można uzyskać informację o dzielnicowym, obsługującym daną ulicę czy osiedle. Aplikacja Moja Komenda jest bezpłatna i można ja pobrać na każdego smartfona.
Kolejna część spotkania dotyczyła przekazania informacji na temat metod działania oszustów. Tę część spotkania poprowadziła mł. insp. Magdalena Kucharska. Informacje przekazane przez Panią Komendant, przede wszystkim miały na celu uświadomienie opocznianom, że ofiarami przestępstw zostają osoby z naszego otoczenia, często nasi sąsiedzi, znajomi członkowie rodziny. Dlatego tak ważne jest, aby o tych zagrożeniach rozmawiać. Omówione zostały różne metody działania oszustów, między innymi "na wnuczka”, "na policjanta”, "na domokrążcę” oraz zagrożenia płynące z nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu.
Uczestnicy spotkania podzielili się własnymi doświadczeniami. Podczas spotkania zachęcono takze do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Dziekujemy za spotkanie.
asp.szt. Barbara Stępień