Bezpieczna odległość czyli jaka?
O tym jak bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego, przekonał się kierowca, który nie zastosował tej ważnej dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zasady. Na szczęście w zdarzeniu drogowym nikt nie odniósł obrażeń ciała. Sprawca został ukarany mandatem karnym.
Opoczyńscy policjanci wyjaśniali okoliczności kolizji drogowej, pomiędzy 60-letnim kierowcą volvo, a 44- letnim kierowcą mercedesa. Jak ustalili policjanci, kierowca volvo nie zachował bezpiecznej odległości i najechał na tył mercedesa. Sprawca kolizji został ukarany mandatem karnym
Przypomnijmy kolejny raz, jak to jest z bezpieczną odległością na drodze oraz jak uniknąć tego rodzaju sytuacji.
Zacznijmy od przepisów, choć nie podano precyzyjnie konkretnej odległości jaką kierowca powinien zachować to możemy posiłkować się ogólnymi zasadami i regułami:
1. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
1) jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;
2) hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;
3) utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.
Zatem, kierowca powinien zachować odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się pojazdu jadącego przed nim. Co ważne, do oceny bezpiecznego odstępu, kierowca powinien wziąć pod uwagę aktualne warunki drogowe.
Ale to nie wszystko, czytając zapisy artykułu 19 ust. 3, Prawo o ruchu drogowym, dowiadujemy się, że kierujący pojazdami o indywidualnym ograniczeniu prędkości lub zespołami pojazdów o długości przekraczającej 7 m, na jezdniach dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu, poza obszarem zabudowanym, mają obowiązek zachować taki odstęp od poprzedzającego pojazdu, aby pomiędzy pojazdy mógł bez przeszkód wjechać kierowca, który rozpoczął wyprzedzanie. Oczywiście ten zapis obowiązuje tylko w miejscach, w których wyprzedzanie jest dozwolone. W innym przypadku nie ma zastosowania.
Jeszcze inaczej bezpieczny odstęp wygląda na drogach szybkiego ruchu.
Zgodnie z tym przepisem, art. 19. Ust. 3a, Prawo o ruchu drogowym, podczas przejazdu autostradą lub drogą ekspresową kierujący ma obowiązek zachować odpowiedni dystans od pojazdu jadącego przed nim, który wyraża się w metrach jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej w km/h prędkość pojazdu kierującego. Przepis nie ma zastosowania podczas wykonywania manewru wyprzedzania.
Przykład:
Jeśli autostradą porusza się kierujący z maksymalną dopuszczalną prędkością 140 km/h, to dystans jaki powinien zachować od jadącego przed nim samochodu, powinien wynosić co najmniej 70 m. Analogicznie w przypadku jazdy z prędkością 100 km/h odległość pomiędzy pojazdami powinna wynosić minimum 50 metrów.
Mamy jeszcze zapis dotyczący jazdy w tunelu – art. 19 ust. 4 Prawo o ruchu drogowym
Poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż:
1) 50 m – jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem;
2) 80 m – jeżeli kieruje zespołem pojazdów lub pojazdem niewymienionym w pkt 1.
Zatem, zachowanie bezpiecznego odstępu jest niezwykle ważne. W sytuacji, w której kierowca samochodu jadącego przed nami rozpocznie gwałtowne hamowanie, dzięki temu, że mamy niejako „zapas” w odstępie to zwiększa szansę na odpowiednią reakcję i zahamowanie.
Zachowanie odstępu jest szczególnie ważne na drodze szybkiego ruchu, bowiem istnieje ryzyko uderzenia w poprzedzający samochód z ogromną prędkością.
Najważniejsze, aby pamiętać, że pojazd do zatrzymania potrzebuje odpowiedniej drogi hamowania. Dlatego zachowując odpowiedni odstęp, dbamy nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale również o bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Opr. asp.szt. Barbara Stępień