Wysokie temperatury, alkohol i kierowanie samochodem to prosta droga do nieszczęścia
Policjanci z Opoczna, zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców z czego jeden złamał sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Obaj mężczyźni muszą liczyć się z karą pozbawienia wolności oraz wysokimi karami finansowymi. Kolejny raz odwołujemy się do zdrowego rozsądku kierowców. Piłeś? Nie wsiadaj za kierownicę samochodu! Żyj i daj żyć innym!
Opoczyńscy policjanci każdego dnia pełniąc służbę na drogach robią wszystko, aby każdy uczestnik ruchu drogowego szczęśliwie dotarł do celu. Podczas statycznych kontroli prędkości,studzą zapał piratów drogowych, eliminują z naszych dróg pijanych kierowców, którzy swoim zachowaniem zagrażają życiu i zdrowiu pozostałych uczestników ruchu drogowego. ( w tym pieszych i rowerzystów) Tak też było 26 czerwca 2024 roku, kiedy to nasi policjanci udaremnili dalszą jazdę dwóm nietrzeźwym kierowcom.
Pierwszy z nich, 51-letni kierowca renault, został zatrzymany do kontroli drogowej w miejscowości Dęborzeczka, Po sprawdzeniu stanu trzeźwości okazało się, że mieszkaniec powiatu opoczyńskiego ma ponad 0,80 promila alkoholu w organizmie.
Kolejny nietrzeźwy kierowca został zatrzymany przez policjantów opoczyńskiej drogówki w Mniszkowie. 63-letni kierowca volkswagena miał w organizmie ponad 2,8 promila alkoholu. Dodatkowo po sprawdzeniu okazało się, że decyzją Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim, mężczyzna ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Za złamanie sądowego zakazu musi liczyć się z karą nawet 5 lat pozbawienia wolności.
Ponadto nietrzeźwy kierowca samochodu naraża się na:
• zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata,
• środek karny w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej,
• 15 punktów karnych.
Uwaga! Czas obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdu liczy się od dnia po zatrzymaniu prawa jazdy, a nie od daty zapadnięcia wyroku w sprawie.
Recydywa – jakie są kary za ponowną jazdę po alkoholu?
Kierowcy, który był już karany za jazdę po alkoholu i ponownie prowadził samochód w stanie nietrzeźwości, grozi:
-
kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat,
-
wyższa opłata z tytułu świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (minimum 10 tys. zł),
-
zakaz poruszania się pojazdem na okres minimum 3 lat,
-
podwójna grzywna (tzn. min. 5000 zł) - jeżeli w ciągu 2 lat zostanie ponownie zatrzymany za jazdę po użyciu alkoholu,
-
konfiskata samochodu (ten przepis obowiązuje od 14 marca 2024 roku).
opracowała podkomisarz Barbara Stępień