Sezon motocyklowy 2021 za nami
Sezon grupy motocyklowej w naszym Kole uznajemy za zakończony. Każdy odstawił swoje woziło w suche bezpieczne miejsce okrywając je kołderką na okres zimowy. Niech czeka do wiosny.
Miniony sezon nie był burzliwy lecz kilka wypadów w teren sprawiło nam wiele satysfakcji. Podróżowaliśmy bezpiecznie bez jakichkolwiek przygód odwiedzając różne ciekawe miejsca. A miejsca ciekawe to takie w których się jeszcze nie było. Udało nam się być w miejscach historycznych, przyrodniczych, upamiętniających martyrologie minionych czasów spotykając przy tym ciekawych ludzi i miłośników dwóch kółek. To co zobaczyliśmy polecamy każdemu a w tym:
-Rezerwat przyrody Gagaty Sołtykowskie - gminie Stąporków, w powiecie koneckim, w województwie świętokrzyskim. Utworzony 25 lipca 1997 roku. Zajmuje powierzchnię 13,88 ha.
Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i turystycznych, odsłonięć skał dolnojurajskich oraz interesujących okazów mineralogicznych i paleontologicznych wraz ze zbiorowiskami leśnymi i zbiornikami wodnymi, z całym bogactwem grzybów, roślin i fauny.
Do 1977 roku wydobywano na terenie rezerwatu glinę ceramiczną. Pozostało po tym wyrobisko z odsłonięciami dolnojurajskich iłów i mułków poprzetykanych warstwami piaskowca. Można tam znaleźć jeszcze teraz gagaty (odmianę węgla brunatnego używaną w jubilerstwie) oraz różnorodne formy syderytów. Obok wyrobiska znajdują się odkryte w 1999 rezerwat przyrody nieożywionejr. wyraźne tropy dwóch gatunków dinozaurów. Obecnie tworzony jest tzw. „Środkowoeuropejski Dinopark”.
- Od ponad czterdziestu lat w drugiej połowie sierpnia W Nowej Słupi u stóp Łysej Góry organizowane są „Dymarki Świętokrzyskie”. Jest to wielka impreza plenerowa regionu świętokrzyskiego i jednocześnie wspaniała lekcja historii o starożytnym hutnictwie na ziemi świętokrzyskiej, które było jednym z największym wówczas centrów metalurgicznych. Organizatorzy starają się przybliżyć historię, kulturę oraz oddać szacunek dawnym hutnikom, którzy swą ciężką praca stworzyli centrum starożytnego hutnictwa żelaza.
Pokazy wytopu żelaza w dawnych piecach zwanych "dymarkami" metodą sprzed dwóch tysięcy lat połączone z festynem archeologicznym przyciągają każdego roku rzesze turystów i mieszkańców ziemi kieleckiej. Nowa Słupia na dwa dni zamienia się w prawdziwe centrum z epoki żelaza. Pokaz obejmuje również inne dziedziny pradziejowej gospodarki takie jak; kolorowa metalurgia, garncarstwo, rogowiarstwo, plecionkarstwo, obróbka bursztynu, skóry, drewna itp. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród gości Dymarek cieszą się pokazy walk Rzymian z Barbarzyńcami oraz pokaz rzemiosł, które były wykorzystywane w świętokrzyskiej wsi na przełomie XIX i XX w.
Co roku na Dymarki przyjeżdżają twórcy ludowi, którzy sprzedają przez siebie wykonane wyroby z wikliny, drewniane rzeźby, gliniane naczynia, plecionki, woskowe świeczki i kompozycje kwiatowe.
-Oddział Muzeum Narodowego w Chlewiskach woj. Świętokrzyskie gdzie znajdowała się Huta żelaza w Chlewiskach powstała w latach 1890-1892. Początkowo należała do rodziny Platerów, a następnie – do Spółki Akcyjnej Handlowo-Przemysłowej „Elibor”. W 1939 roku została oddana w dzierżawę Hucie Pokój Rudy Śląskiej, która prowadziła tam produkcję tylko do 1940 roku. Po II wojnie światowej częściowo wznowiono produkcję, natomiast już w 1960 roku zakład przejęło Muzeum Techniki NOT w Warszawie.
W muzeum prezentowany jest system wielkopiecowy, opalany węglem drzewnym, w skład którego wchodzą – oprócz pieca – wieża wyciągowa o napędzie wodnym, dwie dmuchawy leżące, dwa komplety nagrzewnic rekuperatorowych, odpylacz i trzy prażaki rudy. Był to ostatni piec hutniczy w Europie, który był opalany węglem drzewnym.
Oprócz wyposażenia huty, w obiekcie prezentowane są następujące ekspozycje:
-
wystawa maszyn do obróbki metali: frezarek, wiertarek, pras śrubowych, w części pochodzących z warszawskiej fabryki Norblin, Bracia Buch i T. Wernel. Niektóre z urządzeń wyprodukowano w polskich firmach: Zakładach Cegielskiego w Poznaniu, warszawskiej Fabryce Karabinów oraz łódzkim Towarzystwie John, Krebs & Co; reszta pochodzi z zagranicy,
-
wystawa motoryzacyjna, w ramach której prezentowane są samochody i motocykle zarówno przedwojenne (m.in. polski Fiat 508, Tatra 57, Citroen BL 11), jak i powojenne (m.in. prototypSyreny, Warszawa 223 kombi, SFM Junak M10, SHL M04), które to eksponaty najbardziej nas interesowały.
-
warsztaty rzemieślnicze: krawiecki i szewski.
-Muzeum Martyrologi Wsi Polskich w Michnowie -muzeum martyrologii zlokalizowane w świętokrzyskiej wsi Michniów, stanowiące oddział Muzeum Wsi Kieleckiej, upamiętniające martyrologię polskich wsi podczas II wojny światowej.
Inicjatywa budowy Mauzoleum została wysunięta w 1979 roku przez Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Komitet Organizacyjny Budowy Mauzoleum powołano w 1984 roku, kamień węgielny wmurowano natomiast w 1989 roku. Od 1999 roku Mauzoleum w Michniowie pozostaje pod opieką Muzeum Wsi Kieleckiej, od roku 2008 stanowi natomiast oddział tego Muzeum. W skład mauzoleum wchodzą obecnie: Dom Pamięci Narodowej, Sanktuarium Męczeńskich Wsi Polskich, cmentarz i mogiła ofiar pacyfikacji oraz pomnik – „Pieta Michniowska”. Serdecznie polecamy dla chwili zadumy, nigdy więcej chce się powiedzieć ku przestrodze przyszłości.
-Muzeum im. Orła Białego – muzeum regionalne w Skarżysku-Kamiennej, w województwie świętokrzyskim, utworzone w 1969 roku. Miasto Skarżysko-Kamienna ma tradycję produkcji amunicji i uzbrojenia. Poza ekspozycją w budynku muzealnym obejmuje prawie 2 ha ekspozycji plenerowej, na której wystawiony jest głównie sprzęt wojskowy. Jest to jedna z największych kolekcji militariów w Polsce[potrzebny przypis], zawierająca unikatowe eksponaty. Poza ekspozycją stałą, prezentowane są także wystawy okresowe, głównie związane z regionem.
-Krzyżtopór(dawniej Krzysztopór) – ruiny powstałej w latach 1627–1644 rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi położonej w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu. Od 2018 ma status pomnika historii. Obiekt jest udostępniony do zwiedzania (wejście biletowane). Zwiedzanie zamku możliwe jest za dnia oraz w wybrane noce. Udostępnione jest 5 tras zwiedzania zamku.
Do zobaczenia w 2022, jest jeszcze wiele do zobaczenia.