Działania realizowane przez opoczyńskich dzielnicowych

Dzielnicowi odnaleźli zaginionego mężczyznę

Policjanci z Opoczna błyskawicznie zareagowali na sygnał członków rodziny, o braku kontaktu z 66-letnim mężczyzną. Dzięki szybkiej i sprawnej reakcji funkcjonariuszy, mężczyzna został odnaleziony.

15 stycznia 2025 roku, w godzinach popołudniowych dyżurny opoczyńskiej jednostki został powiadomiony, o zaginięciu 66-letniego mężczyzny. Z bardzo wstępnych informacji wynikało, że bezpieczeństwo seniora może być zagrożone. Policjanci nie czekając na oficjalne zgłoszenie zaginięcia, od razu zostali przez dyżurnego opoczyńskiej policji zadysponowani do poszukiwania mężczyzny. Szybka i sprawna reakcja policjantów, koordynacja działań przez oficera dyżurnego opoczyńskiej policji przyniosła efekty. Kilkadziesiąt minut od przekazania informacji o zaginionym, dzielnicowi, zauważył mężczyznę, którego wygląd odpowiadał rysopisowi osoby zaginionej. Okazało się, że i tym razem policjanci się nie pomylili.
To kolejna sytuacja, w której policjanci działają natychmiast bez zbędnej zwłoki, jak zawsze w tego rodzaju historiach najważniejsze dla nas jest szybkie i sprawne odnalezienie osoby.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że policjanci każde zgłoszone zaginięcie traktują indywidualnie - w zależności od towarzyszących zdarzeniu okoliczności.

Aby pomóc policji w poszukiwaniach zaginionego pamiętaj:
- przekaż pełne dane oraz cechy charakterystyczne osoby zaginionej. Jeśli zgłaszasz zawiadomienie w jednostce Policji zabierz ze sobą zdjęcie zaginionego (może być również zdjęcie w telefonie), co umożliwi jak najszybsze podanie rysopisu osoby zaginionej funkcjonariuszom policji;
-podaj dokładny ubiór zaginionego, w jakim ostatnio go widziałeś;
-ustal, gdzie w ostatnich dniach najczęściej przebywała zaginiona osoba, czy miała ulubione miejsca, w których chętnie spędzała czas sama. Wymień również osoby, u których zaginiona osoba mogła szukać schronienia oraz podaj dane osób, z którymi jest w stałym kontakcie;
-zastanów się, czy w ostatnim czasie zaginiona osoba, nie przejawiała niecodziennych zachowań, czy nie mówiła o wyjeździe, rozpoczęciu życia na nowo, jeśli tak, natychmiast poinformuj o tym funkcjonariusza przyjmującego zgłoszenie;
-przekaż informacje o chorobach osoby zaginionej, oraz przyjmowanych lekach
- nie ukrywaj niczego przed policjantem, odpowiadaj na pytania zgodnie z prawdą. Wszystkie informacje związane z osobą zaginioną i jej życiem mogą być ważne.

Nie pozostawajmy bierni wobec losu starszych ludzi, którzy mogą potrzebować naszej pomocy. Okres zimowy sprzyja wychłodzeniom. Seniorzy mogą znaleźć się w okolicznościach  zagrażających ich życiu lub zdrowiu, a nasza czujna postawa może uratować komuś życie.
Gdy widzimy osobę ubraną w sposób niedostosowany do warunków pogodowych lub widocznie zagubioną, zdezorientowaną idąca ulicami miasta nie wahajmy się podejść i zapytać, czy nie potrzebuje pomocy, a w razie konieczności zawiadommy o tym właściwe służby.
Seniorzy, za których zagubieniem często kryje się choroba, zazwyczaj są przerażeni sytuacją, w której się znaleźli i której często nie rozumieją - z powodu swojego stanu zdrowia. Może się bowiem zdarzyć, że osoba będąca w starszym wieku i jednocześnie żyjąca z zespołem otępiennym, po wyjściu z domu nie ma świadomości, że się zagubiła. Błąka się po okolicy albo idzie przed siebie bez celu. Nie potrafi zwrócić się o pomoc do napotykanych osób. Zapytana, nie jest w stanie powiedzieć, jak się nazywa ani gdzie mieszka. Czasami bardzo trudno jest nawiązać z nią jakikolwiek kontakt. Może też poruszać się wzdłuż drogi, często w kierunku miejsc, z którymi wiąże ważne dla niej wspomnienia.
Nie bądźmy obojętni, zareagujmy, zorganizujmy pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Pozostańmy z taką osobą do czasu przyjazdu odpowiednich służb.

aspirant Agnieszka Januszewska-Kalużna

Powrót na górę strony