Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Powiatowe Obchody Święta Policji w Opocznie

Pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Jarosława Szymczyka odbyły się tegoroczne powiatowe Obchody Święta Policji w Opocznie. W uroczystym apelu udział wziął Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp Andrzej Łapiński. Gospodarzem uroczystości był Komendant Powiatowy Policji w Opocznie mł. insp Konrad Kobierski.

Cześć oficjalna uroczystości rozpoczęła się w gościnnych progach Miejskiego Domu Kultury w Opocznie. Swoją obecnością uroczystość uświetnili: m.in. kapelan opoczyńskiej Policji ks. Leszek Sokół, Dyrektor- Biura Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Roberta Telusa, Przewodnicząca Rady Powiatu Opoczyńskiego wraz z wicestarostą Opoczyńskim oraz panią sekretarz powiatu, Burmistrz Miasta Opoczno wraz z zastępcami oraz sekretarzem miasta, wójtowie gmin z powiatu opoczyńskiego, Dowódca 25 Batalionu dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie, Dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Spale, Prezes Sądu Rejonowego w Opocznie, Prokurator Rejonowy w Opocznie, nadleśniczy Nadleśnictwa Opoczno, Dyrektor Szpitala Powiatowego, szefowie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej, Biblioteki Miejskiej, Muzeum Regionalnego, Stacji Ratownictwa Medycznego Falck. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło także właściciela Grupy Paradyż wraz z prezesami zarządu, prezesów zarządu firmy Opex S.A oraz Opoczno. S.A.  Na zaproszenie odpowiedzieli także przedstawiciele lokalnych firm i instytucji, którzy na co dzień współpracują z opoczyńską komendą, nie zabrakło wśród nich dowódcy jednostki Strzeleckiej Oddziału Piechoty Armii Krajowej w Paradyżu. Oczywiście  obecni byli także przedstawiciele emerytów policyjnych, rodziny policjantów i pracowników opoczyńskiej policji.

Podczas uroczystej zbiórki Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi w obecności Komendanta Powiatowego Policji w Opocznie oraz wicestarosty opoczyńskiego odznaczył brązową odznaką „Zasłużony Policjant” dwoje funkcjonariuszy asp.szt. Barbarę Stępień oraz asp. Krzysztofa Kumorowskiego. Wręczono także 47 aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne w tym dwa w korpusie oficerskim.

98 rocznica powołania Policji była doskonała okazją do przybliżenia zaproszonym gościom jednej z najważniejszych ale zarazem najtragiczniejszych kart historii naszej formacji dotyczącej zbrodni katyńskiej. Zagadnienie to poruszył w swoim niezwykle ciekawym wystąpieniu Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 pan Jarosław Olbrychowski- który przedstawił wykład na temat: „Funkcjonariusze Policji Państwowej II Okręgu Łódzkiego – ofiary Zbrodni Katyńskiej”. Przy tej okazji w holu MDK, zorganizowana zostala wystawa poświęcona historii martyrologii opoczyńskich policjantów z okresu międzywojnia, którą przygotowało Muzeum Regionalne w Opocznie.

Następnie głos zabrał Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi, który pogratulował wszystkim odznaczonym, awansowanym. Podkreślił także znaczenie codziennej służby, często trudnej, wymagającej ale dającej satysfakcję i poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Zaznaczył, także, że opoczyńscy policjanci są bardzo wysoko oceniani zarówno pod względem zaangażowania do służby jak także osiąganych wyników.

Podczas uroczystości słowa podziękowania za dotychczasową współpracę złożyli także zaproszeni goście.

Druga część obchodów odbyła się na placu za Miejskim Domem Kultury w Opocznie. Tutaj policjanci przygotowali dla mieszkańców Piknik Profilaktyczny, który wpisuje się w kampanię Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka pn.:”Kręci mnie bezpieczeństwo”

Dzięki nawiązanej współpracy z Żandarmerią Wojskową w Łasku, Kawalerią Powietrzną w Tomaszowie Mazowieckim, WORD w Piotrkowie Trybunalskim, Nadleśnictwem Opoczno, Państwową Strażą Pożarną w Opocznie, Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji IPA- region Opoczno, Związkami Zawodowymi Policjantów, Stowarzyszeniem Emerytów Policyjnych, FALCK Opoczno jak też opoczyńskimi instytucjami i samorządem lokalnym udało się zorganizować kilkugodzinny event profilaktyczny dla mieszkańców powiatu. Podczas pikniku najmłodsi mogli zdać egzamin na kartę rowerową, brali także udział w konkursach wiedzy. Podczas pikniku rozegrany został także turniej w siatkówkę o Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Opocznie. Do rywalizacji z drużyną opoczyńskiej policji stanęli przedstawiciele PSP, Nadleśnictwa oraz Samorządowców. Po zaciętych rozgrywkach- puchar zdobyli przedstawiciele samorządowców.

Podczas pikniku, dzieci mogły zobaczyć pokaz tresury psa policyjnego, nauczyć się udzielać pierwszej pomocy medycznej, obejrzeć wyposażenie karetki ratunkowej, oraz samochodów policji, żandarmerii wojskowej czy straży pożarnej. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przypomnieli najmłodszym zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, starsi mogli usiąść w tzw. symulatorze zderzeń, który przywieźli ze sobą żołnierze z Jednostki Żandarmerii Wojskowej w Łasku. Chętni mogli sprawdzić jak reaguje ludzki organizm podczas kolizji drogowej czy wypadku.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko żołnierzy z Kawalerii Powietrznej czy łodzie ratunkowe straży pożarnej. W pikniku udział brali także przedstawiciele łódzkiego klubu motocyklowego, którzy opowiadali o swojej pasji do motocykli. Doświadczeni motocykliści w rozmowach z mieszkańcami opowiadali i zwracali uwagę na to, jak ważne jest bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek podczas poruszania się po drogach jednośladami. Swoją postawą na pewno zwrócili uwagę pasjonatom szybkiej jazdy na motocyklu na jakie niebezpieczeństwo mogą narazić siebie jak też innych uczestników ruchu.

Najmłodsi dzięki animatorom zbaw nie tylko mogli pomalować buźki ale także brać udział w zawodach przeciągania liny, puszczaniu gigantycznych baniek mydlanych i wielu innych. Całość uświetniały występny młodych zdolnych muzyków działających przy Studiu 107 w Opocznie. Oczywiście policjanci zadbali nie tylko o duchową ucztę. Dla mieszkańców przygotowane zostały także kiełbaski z grilla oraz swojska grochówka. Najmłodsi na ochłodę mogli częstować się zimnymi lodami. Dzieci otrzymywały także w ramach udziału w policyjnych konkursach słodycze.

Gościem specjalnym pikniku był Filip Piestrzeniewicz, młody zdolny iluzjonista znany z wielu programów telewizyjnych. Prestidigitator w godzinnym przedstawieniu pokazał wiele magicznych sztuczek, które wykonywał z młodymi widzami wzbudzając u nich nie tylko zdziwienie ale przede wszystkim uśmiech.

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy okazali zrozumienie i pomogli nam przy organizowaniu tak dużego przedsięwzięcia. Wszystkim życzymy bezpiecznych wakacji.

 

asp.szt. Barbara Stępień

 

Powrót na górę strony