Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z seniorami klubu "Niezapominajka" o bezpieczeństwie

Na wnuczka”, „na urzędnika”… to między innymi o tych metodach działania oszustów mogli usłyszeć seniorzy z opoczyńskiego klubu „Niezapominajka”, z którymi spotkali się dzielnicowi. Rozmów o bezpieczeństwie nigdy dosyć. Tym bardziej, że oszuści nie próżnują. Niemal każdego dnia słyszymy informacje o tym, że kolejna starsza osoba została oszukana na często spore sumy pieniędzy.

Niestety  i na terenie powiatu opoczyńskiego  w ostatnim czasie doszło do oszukania  kobiety, która straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych.  Dlatego tak ważne jest, by o metodach działania  sprawców rozmawiać z seniorami.

Przypominamy najważniejsze zasady, których musimy przestrzegać, by nie stracić  swoich oszczędności:

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie!

Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie !

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Spotykamy się nieraz z członkami rodziny, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu.

Wykorzystujmy okoliczności – tak obiady świąteczne jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami.

Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

 

Wszystkim seniorom życzymy bezpiecznego majowegoo wypoczynku.

 

asp.szt. Barbara Stępień

 

Powrót na górę strony