Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci podczas prac polowych
Wakacje to nie tylko wypoczynek i przerwa od nauki szkolnej. Dla wielu dzieci oraz dorosłych, to okres wytężonej pracy w gospodarstwach rolnych. Ważne jest, by pamiętać o najważniejszej zasadzie-jeśli dzieci angażują się do pomocy dorosłym, należy zakres prac dostosować do wieku i umiejętności młodego pomocnika. Na pewno nierozsądnym jest pozwalanie czasami 10 letnim dzieciom na prowadzenie ciągnika rolniczego. A niestety i do takich sytuacji dochodzi o czym zresztą informują policjantów same dzieci podczas licznych spotkań profilaktycznych.
Zagrożenia z jakimi możemy się spotkać związane są zarówno z obsługą wszelakich rolniczych maszyn jak też m.in. transportem plonów. Niestety udział dzieci w tego rodzaju pracach zawsze zwiększa ryzyko pojawienia się niebezpiecznej sytuacji.
O czym zatem należy bezwzględnie pamiętać?
Po pierwsze nie można popadać w rutynę.
Ważne, by przed rozpoczęciem prac żniwnych sprawdzić stan wykorzystywanych do pracy maszyn rolniczych.
Pamiętajmy, że to od nas samych w dużej mierze zależy bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci.
Każdy transport czy wyjazd maszyn rolniczych powinien przebiegać w sposób bezpieczny. Należy odpowiednio zabezpieczyć przewożony ładunek.
Bardzo ważne jest to aby pod żadnym pozorem, nawet na krótkich odległościach nie przewozić osób na naczepach, błotnikach ciągników, pomoście roboczym kombajnu. Poruszając się po drogach ciężkim sprzętem rolniczym należy zachować szczególną ostrożność .
Pamiętajmy o bezpieczeństwie najmłodszych!
Należy zapewnić im odpowiednią, optymalną opiekę. Warto zorganizować bezpieczne miejsce zabaw, z dala od pracujących i przejeżdżających maszyn.
Pamiętajmy, aby nie pozostawiać w łatwo dostępnym dla dzieci miejscu niebezpiecznych narzędzi.
Warto odpowiednio także zabezpieczyć wszelkie środki chemiczne wykorzystywane w gospodarstwie rolnym. Tak aby dziecko nie miało do nich dostępu. Unikajmy przelewania środków chemicznych do butelek po napojach. Istnieje duże ryzyko, że małe dziecko widząc pełną butelkę po ulubionym soku może wypić jej zawartość. A to często jest dramatyczne w skutkach.
Pod żadnym pozorem nie pozwalajmy dzieciom na samodzielną obsługę ciągników i maszyn rolniczych! Poza tym ruszając ciągnikiem czy inna maszyną rolniczą upewnijmy się, że na trasie naszego przejazdu nie bawi się dziecko.
Bardzo ważne!
Pamiętajmy o prawidłowym zabezpieczeniu wszelkich odpływów kanalizacyjnych, szamb. Pokrywy takich miejsc powinny być ciężkie prawidłowo przymocowane do podłoża tak, by stąpające po nim dziecko nie wpadło do środka!
Jak uniknąć zagrożeń?
- Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
- Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.
- Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
- W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.
- Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej.
- Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.
- Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
- Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!
- Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
- W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!
- Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!
PAMIĘTAJMY ABY: Praca nigdy nie odbywała się kosztem czasu przeznaczonego na sen, wypoczynek i zabawę. Powierzane dzieciom prace nie mogą przekraczać ich możliwości fizycznych, nie powinny narażać na ryzyko wypadków i urazów oraz stwarzać zagrożeń dla ich rozwoju psycho-fizycznego.
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych w dużej mierze zależy od nas samych.
asp.szt. Barbara Stępień