Kierowali po alkoholu i narkotykach
Jeden kierowca pod wpływem narkotyków, kolejny w stanie nietrzeźwości. Apelujemy o rozsądek odpowiedzialność i przede wszystkim trzeźwość na drodze.
Policjanci z wydziału ruchu drogowego, 1 września br. o godz. 11.00, w Krzczonowie, zatrzymali 25 -letniego kierowcę audi. Zachowanie mężczyzny wzbudziło u mundurowych podejrzenia,że może być on pod wpływem alkoholu albo narkotyków. Po przeprowadzonych wstępnych testach okazało się, że 25-latek kierował samochodem pod wpływem narkotyków. Dodatkowo w pojeździe policjanci znaleźli amfetaminę. Mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia.
Tego samego dnia około godz. 18.30 policjanci z Wydziału Prewencji,podczas realizacji interwencji domowej, ustalili, że 25-letni mężczyzna poruszał się volkswagenem golfem w stanie nietrzeźwości. Kierujący mając w organizmie ponad 3,5 promila alkoholu spowodował kolizję drogową z zaparkowanym samochodem honda, po czym odjechał z miejsca zdarzenia i doprowadził do kolejnego zdarzenia. Tym razem 25-latek stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w przydrożny hydrant, który został uszkodzony.
Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych, okazało się,że mężczyzna nie posada uprawnień do kierowania.
Sprawy są wyjaśniane przez opoczyńskich policjantów z pionu dochodzeniowo- śledczego, a następnie zostaną przekazane pod ocenę sądu.
Przypominamy, że prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat.
Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd również ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie niższej niż 5 000 zł.
Poza karą pozbawienia wolności, osoba, która po raz kolejny popełniła przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, musi wiedzieć, iż w wyroku skazującym sąd może orzec karę dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów i karę finansową nie mniejszą niż 10 000 zł.
Ważne aby pamiętać, że osoba, która prowadziła pojazd trzeźwa, ale miała orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów musi liczyć się z karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności!
Pozostaje jeszcze kwestia osoby, która prowadzi samochód lub inny pojazd, na które wymagane są uprawnienia, a wobec której starosta wydał decyzję o cofnięciu uprawnień. Taka osoba popełnia również przestępstwo, za które może być orzeczona kara pozbawienia wolności do 2 lat i zakaz prowadzenia pojazdów od jednego roku wzwyż.
asp.szt. Barbara Stępień