Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zgłoszenie przestępstwa

Jesteś świadkiem albo ofiarą przestępstwa? Ktoś ukradł twoją własność? A może ktoś cię oszukał? Zgłoś takie zdarzenie policji albo powiadom prokuraturę. Podpowiadamy jak to zrobić. Pamiętaj im szybciej powiadomisz służby tym większa szansa na zatrzymanie sprawcy. Sprawdź, jak to zrobić.

 

 Kto może zgłosić popełnienie przestępstwa?

Każdy, kto:

  • ma informację o przestępstwie lub jest jego świadkiem,
  • jest ofiarą przestępstwa.

 Kiedy zgłosić przestępstwo?  

Jak najszybciej!

Dzięki temu zwiększysz szansę na zatrzymanie sprawcy lub odnalezienie skradzionej rzeczy.

Ważne!

Jeśli na przykład zgubisz dokument, sąsiad zaleje twoje mieszkanie albo sprzedawca nie zgodzi się na zwrot towaru, który według ciebie ma wady techniczne – nie zgłaszaj tego policjantom. Takie zdarzenia nie są przestępstwami.

 

Co musisz przygotować aby zgłosić przestępstwo?

Zabierz ze sobą dokument ze zdjęciem,  na przykład prawo jazdy, dowód osobisty, paszport, książeczkę wojskową.

W niektórych sytuacjach musisz przygotować dodatkowe dokumenty, na przykład:

  • dokumenty, które pozwolą rozpoznać skradziony przedmiot, na przykład takie, które zawierają jego numery fabryczne. Przydatne w sytuacji jeśli  ktoś ukradł twoją rzecz, sprzęt RTV, rower czy telefon komórkowy.

  • dokumenty lekarskie, na przykład wypis ze szpitala, prześwietlenie,  jeśli udzielono ci pomocy medycznej.

Gdzie złożyć zawiadomienie?

W tym celu najlepiej udaj się do najbliższej jednostki Policji lub Prokuratury.

Zawiadomienie możesz złożyć ustnie lub pisemnie.

Ustne złożenie zawiadomienia polega na opowiedzeniu o całym wydarzeniu. Po złożeniu ustnego zawiadomienia możesz zostać od razu przesłuchany w charakterze świadka. Zarówno zawiadomienie, jak i przesłuchanie zostaną zapisane w protokole, który wypełni policjant/prokurator. Na koniec protokół musi zostać podpisany przez ciebie. Jeżeli pragniesz złożyć zawiadomienie pisemnie, pismo zawierające informacje, jakie chciałbyś przekazać organom ścigania, zostaw na komisariacie Policji lub w prokuraturze albo wyślij je drogą listowną lub elektroniczną.

Zgodnie z polską procedurą karną, osoba powyżej 17 roku życia, składająca zawiadomienie o przestępstwie, jest informowana m.in. o odpowiedzialności karnej za powiadomienie Policji o niepopełnionym przestępstwie, za fałszywe oskarżenie oraz za składanie fałszywych zeznań . Przepisy te regulują artykuły 238, 234, 233 paragraf 1 kodeksu karnego.

Co powinno zawierać zawiadomienie

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa musi zawierać następujące informacje:

  • dane osobowe

  • numer oraz serię dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość

  • jak najbardziej szczegółowy opis zdarzenia

Zawiadomić o popełnieniu przestępstwa można na dwa sposoby:

  • Osobiście, zgłaszając taki fakt w jednostce Policji lub Prokuraturze właściwych według miejsca popełnienia przestępstwa

  • Pisemnie, wysyłając zawiadomienie do właściwej jednostki Policji lub właściwej według miejsca zaistnienia przestępstwa Prokuratury

Pisemne zawiadomienie powinno zawierać:

  • dane osoby zawiadamiającej wraz z adresem korespondencyjnym i numerem telefonu

  • wskazanie osoby pokrzywdzonej, jeżeli jest to inna osoba niż zawiadamiająca

  • podanie czasu i miejsca popełnienia czynu

  • możliwie najbardziej dokładny opis zdarzenia

  • określenie wysokości poniesionej szkody - w przypadku przestępstw przeciwko mieniu

  • podanie ewentualnych świadków

  • informacje o posiadanych dowodach, w szczególności gdy istnieje ryzyko ich utraty lub zniekształcenia

  • pismo powinno być opatrzone datą i podpisane.

 Pamiętaj!

Zawiadomienie o przestępstwie powinno zawierać jak najwięcej konkretnych informacji.

Zawiadomienie o przestępstwie ma obowiązek przyjąć każdy funkcjonariusz Policji na każdym posterunku, komisariacie i w każdej komendzie Policji, sporządzając protokół przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie.

O tym kto będzie prowadził Twoją sprawę zostaniesz poinformowany pismem przesłanym na adres, który podasz w zawiadomieniu o przestępstwie. Dlatego w takiej sytuacji gdy jesteś poszkodowanym, świadkiem przestępstwa należy każdorazowo informować Policję o zmianie adresu zamieszkania czy przebywania.

Jeżeli złożyłeś zawiadomienie o przestępstwie, musisz liczyć się z faktem, że tym psamym rzyjąłeś na siebie pewne obowiązki.

Świadek ma obowiązek stawić się na każde wezwanie organu prowadzącego postępowanie. Reguluje to artykuł 177 paragraf 1 kodeks postępowania karnego. Na świadka, który bez usprawiedliwienia nie stawił się na wezwanie organu prowadzącego postępowanie albo bez zezwolenia tego organu oddalił się z miejsca czynności przed jej zakończeniem lub bezpodstawnie uchyla się od złożenia zeznań, można nałożyć karę pieniężną, a ponadto zarządzić jego zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie. To z kolei unormowane jest w artykule 285 paragraf 1 i 2 kodeksu postępowania karnego.

Pokrzywdzony, przebywający za granicą, ma obowiązek wskazać adresata dla doręczeń korespondencji w kraju. Jeśli tego nie zrobi, pismo zostanie wysłane na ostatnio znany adres w kraju albo, jeżeli takiego adresu nie ma, będzie załączone do akt sprawy i uznane za doręczone (artykuł 138 kodeks postępowania karnego). Jeżeli pokrzywdzony zmieni miejsce zamieszkania lub pobytu i nie poda Policji nowego adresu, pismo zostanie wysłane na poprzedni adres i uznane za doręczone. Mówi o tym artykuł 139 paragraf 1 kodeksu postępowania karnego.

Przed złożeniem zawiadomienia o przestępstwie, w rozmowie z policjantem zostaniesz pouczony o treści ważnych przepisów kodeksu karnego.

Jest to artykuł 238 kodeksu karnego, przewidujący odpowiedzialność karną za zawiadomienie organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie, artykuł 234 kodeksu karnego który określa odpowiedzialność karną za fałszywe oskarżenie innej osoby o popełnienie przestępstwa oraz artykuł 233 kodeksu karnego, który mówi o zeznaniu nieprawdy lub zatajeniu prawdy.

Warto, abyś wiedział, że odpowiedzialność karna w wymienionych sytuacjach przewidziana jest tylko wtedy, gdy ktoś świadomie wprowadził w błąd Policję lub prokuratora.

Nie poniesiesz odpowiedzialności, jeśli twoje zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie lub fałszywe oskarżenie innej osoby wynikało z błędnego przekonania, które powziąłeś na podstawie okoliczności towarzyszących zdarzeniu (przez to wyciągnąłeś mylne wnioski co do zaistnienia przestępstwa lub co do jego ewentualnego sprawcy).

Dlatego ważne jest, aby Twoja relacja o zdarzeniu była pełna i wyczerpująca, abyś powiedział wszystko, co wiesz na temat okoliczności popełnienia przestępstwa, nie obawiając się odpowiedzialności karnej w związku z przedstawieniem swoich uzasadnionych podejrzeń co do sprawcy. Pomoże to właściwie ukierunkować działania organów ścigania i na pewno zwiększy ich skuteczność.

Jeśli wzywasz policję do ujawnionego na przykład w twoim miejscu zamieszkania przestępstwa, pamiętaj aby nigdy niczego nie sprzątać i nie zmieniać położenia żadnych przedmiotów!

Zaufaj policjantom, którzy wykonują czynności w związku z twoim zgłoszeniem. Jeżeli masz wątpliwości, dlaczego coś robią lub przeciwnie – dlaczego czegoś nie robią, po prostu zapytaj. W szczególności nie bój się pytać o swoje prawa i obowiązki. Dowiedz się też, jak ewentualnie sam, możesz pomóc.

 

opr. asp.szt. Barbara Stępień

 

Powrót na górę strony