Weekend na opoczyńskich drogach
Nadmierna prędkość i kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu to jedne z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych. Szeroko rozumiane bezpieczeństwo jest priorytetem opoczyńskich policjantów. Niemal każdego dnia policjanci zatrzymują nietrzeźwych kierujących. Pamiętajmy, że każdy taki kierowca stwarza zagrożenie dla wszystkich użytkowników dróg!
Miniony weekend na drogach powiatu opoczyńskiego pokazał, że wciąż nie brakuje kierowców nieodpowiedzialnych, którzy lekceważą nie tylko przepisy ale co najważniejsze innych uczestników ruchu drogowego.
9 marca 2024 roku, w Dęborzeczce policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 21-letniego kierowcę seata. Młody mężczyzna w terenie zabudowanym jechał z prędkością 118 km/h/ Kierowca został ukarany mandatem karnym oraz stracił prawo jazdy.
Tego samego dnia w Domasznie, policjanci zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę. 29-latek jechał po drodze publicznej mając w organizmie prawie 2,5 promila alkoholu.
Kolejny kierowca, który zlekceważył ograniczenia prędkości, został zatrzymany 10 marca 2024 roku w Kruszewcu. 25-letni kierujący volkswagenem w miejscu, gdzie można jechać z maksymalną prędkością 50 km/h pędził 112 km/h/. Mężczyzna stracił prawo jazdy i został ukarany mandatem karnym. Tego samego dnia w Poświętnem, policjanci z Drzewicy zatrzymali kolejnego nietrzeźwego rowerzystę. Tym razem był to 47-letni mężczyzna, który miał w organizmie ponad 1,8 promila alkoholu.
Tego samego dnia policjanci zatrzymali prawo jazdy 18-letniemu kierowcy mercedesa, który uprawnienia do kierowania zdobył miesiąc wcześniej. Młody kierowca przez miejscowość Ogonowice jechał z prędkością 105 km/. Przekroczył dopuszczalną prędkość o 55 km/h.
Przypominamy ! W Polsce młody kierowca to osoba w wieku 18-25 lat, która ma uprawnienia do kierowania pojazdem krócej niż 2 lata.
Dzień później 11 marca 2024 roku, o godzinie 01:30, w Mroczkowie Gościnnym policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę opla. Badanie alkomatem wykazało, że 58-latek miał w organizmie ponad 2,3 promila alkoholu. W tym przypadku kierowca dopuścił się popełnienia przestępstwa. Przypominamy, że za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat.
Przypominamy!!!
Każdy nietrzeźwy kierujący stwarza realne zagrożenie dla siebie i innych. Dotyczy to zarówno kierowców pojazdów mechanicznych, rowerzystów, motocyklistów, kierujących hulajnogami jak i pieszych. Rowerzysta bez względu na to czy jest trzeźwy czy po spożyciu alkoholu, w kolizji z samochodem praktycznie nie żadnych szans. Nie jest chroniony karoserią, pasami bezpieczeństwa czy poduszkami powietrznymi. Wypity alkohol zdecydowanie obniża refleks, uwagę kierującego, a wtedy nietrudno o utratę równowagi czy upadek.
Z kolei osoba, która kieruje samochodem w stanie nietrzeźwości oprócz odpowiedzialności karnej musi liczyć się z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz karą pieniężną od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej).
asp.szt. Barbara Stępień