Hulajnoga elektryczna - co musisz wiedzieć aby bezpiecznie poruszać się takim urządzeniem
W ostatnim czasie na drogach powiatu opoczyńskiego możemy co raz częściej spotkać kierujących hulajnogami elektrycznymi. Niestety nie obyło się też bez zdarzenia drogowego, w którym ucierpiał 16-letni kierujący jednośladem. Niestety chłopiec nie miał uprawnień do kierowania takim urządzeniem.
Przypominamy, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkownik to kierujący. Wiążą się z tym zarówno przywileje, jak i obowiązki.
Najważniejsze, aby pamiętać, że osoba poruszająca się hulajnogą elektryczną, która nie ukończyła 18 lat musi legitymować się kartą rowerową lub prawem jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Są to dokumenty uprawniające osoby od 10 do 18 roku życia do poruszania się takim urządzeniem. Aby móc przystąpić do egzaminu na kartę rowerową należy mieć ukończony 10 rok życia. Zatem dzieci przed 10 rokiem życia nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach ani rowerem ani hulajnogą elektryczną.
Niestety 24 lipca 2024 roku, nasi policjanci zostali wezwani do zdarzenia drogowego z udziałem kierującego hulajnogą elektryczną. Okazało się, że to 16- latek, który utracił panowanie nad hulajnogą, w konsekwencji wywrócił się i doznał urazu głowy. Jak się okazało nastolatek nie posiada uprawnień do kierowania takim urządzeniem.
Aby uniknąć niebezpiecznych zdarzeń z udziałem kierujących hulajnogami elektrycznymi, kolejny raz przypominamy zasady poruszania się takimi urządzeniami.
Bardzo ważne jest, aby osoby poruszające się na hulajnogach elektrycznych korzystały z właściwych części drogi.
Kierujący tym pojazdem jest obowiązany jechać drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów powinien jechać po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo.
Tylko wtedy, gdy zgodnie z przepisami, pojazdy po jezdni poruszają się z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Hulajnogą elektryczną po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
Przepisów związanych z użytkowaniem hulajnóg elektrycznych jest jednak znacznie więcej. Każdy kto ma zamiar jeździć tym pojazdem koniecznie powinien się z nimi zapoznać.
Kierujący e-hulajnogami są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, tym bardziej powinni dbać o swoje bezpieczeństwo. Ich zachowanie na drodze ma też znaczący wpływ na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, zwłaszcza pieszych, dla których potrącenie przez rozpędzoną hulajnogę może skończyć się dotkliwymi obrażeniami.
Apelujemy o korzystanie z drogi w sposób rozsądny, zgodny z przepisami prawa.
opr. podkom. Barbara Stępień