Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wypoczynek nad wodą? Najważniejsze jest bezpieczeństwo!

Policjanci w okresie letnim kontrolują zbiorniki wodne, aby wypoczywający nad akwenami czuli się bezpiecznie, a wakacyjny czas upłynął w radosnej atmosferze. Mundurowi odwiedzają i sprawdzają kąpieliska w powiecie opoczyńskim, a wypoczywającym przypominają o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas kąpieli. Aby uchronić się przed niebezpieczeństwem, warto przypomnieć sobie, czego należy się wystrzegać i na co zwracać szczególną uwagę, żeby wakacje dostarczyły tylko pozytywnych i niezapomnianych wrażeń. Przypominamy także o zakazie kąpieli w zbiorniku retencyjnym w Miedznej Murowanej. Nasze działania w tym zakresie realizujemy w ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"


Pogoda zdecydowanie sprzyja wypoczynkowi nad wodą, a jeśli wierzyć prognozom pogody, przed nami upalny weekend, który pewnie przyciągnie wiele osób nad zlokalizowane na terenie powiatu opoczyńskiego zbiorniki wodne. Niestety wciąż, część osób zupełnie lekceważy zagrożenia i przecenia swoje możliwości podczas kąpieli. Dlatego apelujemy o rozwagę w trakcie wypoczynku nad wodą. Nie przeceniajmy swoich umiejętności i nie łączmy aktywnego wypoczynku z alkoholem. Zawsze wybierajmy kąpieliska, na których mamy zapewnioną pomoc ratowników. Upalne, wakacyjne dni, to oczywiście doskonały pretekst do skorzystania z orzeźwiających kąpieli w jeziorach czy rzekach. Przypominamy, że na kąpieliskach obowiązują regulaminy, do których dla bezpieczeństwa własnego i innych osób, powinniśmy się bezwzględnie przestrzegać. Funkcjonariusze zalecają, aby wybierać te kąpieliska, które są strzeżone przez ratowników oraz te, które mają wytyczone strefy do pływania.To właśnie tam, pod okiem wykwalifikowanych fachowców można mieć pewność, że w przypadku jakiegokolwiek niebezpieczeństwa czy zagrożenia ratownicy natychmiast zareagują i udzielą nam pomocy.
Pamiętajmy:
- Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu.
- Kąpać należy się tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
- Unikajmy korzystania z „dzikich kąpielisk”. W takich miejscach nie mamy pewności co do jakości wody i do tego jak kształtuje się dno pod lustrem wody. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
- Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo schłodźmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
- Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
- Przebywając w wodzie stosujmy się do poleceń ratowników.
- Korzystając ze sprzętów pływających, bez względu na umiejętności pływackie, zakładajmy kapoki czy kamizelki ratunkowe.
- Nie próbuj przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.
- W miejscach, gdzie jest zbyt płytko oraz gdzie woda jest nieprzejrzysta, nie skaczemy „na główkę”. Na skutek takiego zachowania każdego roku w całym kraju wiele osób traci życie lub zdrowie.
- Zwróć uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu, może okazać się, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Zanim przystąpisz do działania, weź pod uwagę swoje umiejętności pływackie i siły.
Apelujemy o ostrożność i zachowanie zdrowego rozsądku.

 

podkomisarz Barbara Stępień

Powrót na górę strony